XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Pawlak: Krajowe zasoby kluczowe dla bezpieczeństwa energetycznego

Pawlak: Krajowe zasoby kluczowe dla bezpieczeństwa energetycznego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zdaniem wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski konieczne jest wdrożenie nowoczesnych technologii wykorzystujących paliwa dostępne w Polsce, takie jak węgiel.

Nasz kraj powinien też zacząć korzystać z energetyki jądrowej oraz rozwijać czyste, odnawialne źródła energii - uważa wicepremier.

Jak ocenił Pawlak podczas poniedziałkowej konferencji "Bezpieczeństwo energetyczne filarem bezpiecznej Europy", wobec wzrostu cen ropy naftowej i gazu na światowych rynkach nasz kraj powinien szeroko wykorzystywać posiadane zasoby nośników energii, w tym przede wszystkim węgla kamiennego i brunatnego.

W tym celu powinny zostać wdrożone nowoczesne, czyste technologie. Chodzi przede wszystkim o podziemne zgazowanie węgla w złożu (wówczas zamiast węgla na powierzchnię wydobywany byłby gaz, używany do celów energetycznych), a także budowę elektrowni węglowych wykorzystujących technologię wychwytywania i podziemnego składowania dwutlenku węgla.

- Jesteśmy żywotnie zainteresowani, żeby w Polsce powstały eksperymentalne unijne instalacje do wychwytywania i składowania dwutlenku węgla, aby tworzyć czyste technologie węglowe - zaznaczył Pawlak.

Na terenie całej UE do 2015 roku ma powstać dwanaście takich zakładów, a w Polsce mogą zostać zlokalizowane dwie takie elektrownie.

Wicepremier przypomniał, że w bilansie energetycznym naszego kraju węgiel stanowi ponad 60 proc., na ropę naftową przypada 20 proc., 12 proc. energii pochodzi z gazu, a 8 proc. to pozostałe źródła energii, głównie odnawialne.

Według Pawlaka, aby zaspokoić przyszłe zapotrzebowanie Polski na energię, należy poważnie wziąć pod uwagę energetykę jądrową. Decyzje rządowe w tej sprawie powinny zapaść jeszcze w tym roku w związku z przygotowywaniem polityki energetycznej kraju do 2030 roku.

- W polityce energetycznej naszego kraju kwestie energetyki jądrowej się pojawią. To jest budowanie różnorodności i dywersyfikacja dostaw energii. Energetyka jądrowa przy dobrym połączeniu z tradycyjną węglową może też dawać dodatkową synergię i możliwość wykorzystania węgla - ocenił wicepremier.

Jego zdaniem trzeba zwrócić uwagę na energię pozyskiwaną ze źródeł odnawialnych, bo ich dostępność jest nieograniczona, a postęp technologiczny sprawia, iż energia ta staje się coraz tańsza.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pawlak: Krajowe zasoby kluczowe dla bezpieczeństwa energetycznego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!