XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Pawlak: energetyka woli węgiel brunatny

Pawlak: energetyka woli węgiel brunatny
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wicepremier Waldemar Pawlak ocenił w poniedziałek w Bytomiu, że rosnące w tym roku przykopalniane zwały niesprzedanego węgla kamiennego to m.in. efekt zwiększenia zużycia węgla brunatnego w polskiej energetyce - kosztem kamiennego.

Ministra gospodarki nie niepokoją rosnące zapasy.

Według opublikowanych w ubiegłym tygodniu danych Ministerstwa Gospodarki, stan zapasów węgla kamiennego w kopalniach w połowie tego roku wynosił ponad 5,5 mln ton. To blisko 3,4 mln ton więcej niż w tym samym czasie przed rokiem.

Jeszcze w końcu marca tego roku na zwałach leżało ponad 2,7 mln ton węgla wobec ponad 2,1 mln ton na przełomie 2011 r. i 2012 r.

"Od przybytku głowa nie boli. Nie chciałbym życzyć nam wszystkim surowej zimy, ale gdyby się zdarzyła - to ten węgiel będzie jak znalazł" - skomentował Pawlak, pytany czy rosnące zwały to powód do niepokoju i pytań o możliwą nadprodukcję w kopalniach.

"Nastąpiło wyraźne przesunięcie wytwarzania elektryczności na węgiel brunatny, bo kopalnie węgla brunatnego zostały zintegrowane z elektrowniami i w oczywisty sposób, przy rynkowym nastawieniu, naturalne jest wykorzystanie ich własnych zasobów" - powiedział wicepremier.

Pawlak przyznał, że obecnie produkcja węgla brunatnego jest - jak powiedział "trochę tańsza" od produkcji węgla kamiennego, jednak "będzie za chwilę bardziej obłożona opłatami za emisję, więc węgiel kamienny na pewno będzie miał wzięcie" - mówił.

Zdaniem Pawlaka konieczne jest nowe podejście do spraw związanych z realizacją pakietu klimatyczno-energetycznego. Wskazał, że należy zmienić nastawienie w Europie z polityki klimatycznej na politykę efektywności energetycznej, co będzie budowało konkurencyjność Europy. Sprzeciwił się sztucznemu podwyższaniu cen za energię poprzez windowanie opłat za emisję CO2.

Z danych resortu gospodarki wynika, że po pierwszym półroczu 2012 r. górnictwo wypracowało ponad 1 mld 153 mln zł zysku netto; sam zysk ze sprzedaży węgla przekroczył 1,7 mld zł. Wydobycie węgla wyniosło 38,5 mln ton i było o blisko 3 proc. wyższe niż w tym samym czasie przed rokiem, natomiast sprzedaż spadła o ponad 10 proc., do ok. 34,5 mln ton.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pawlak: energetyka woli węgiel brunatny

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!