PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Parlament Europejski zajmie się skargą na plany budowy kopalń odkrywkowych w Polsce

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
10-06-2011 13:05

15 czerwca br. jedna z komisji Parlamentu Europejskiego zajmie się skargą przeciwko rządowym planom budowy odkrywek węgla brunatnego oraz w sprawie lekceważenia przez rząd wyników referendów lokalnych ws. budowy odkrywek.

Petycję do Parlamentu Europejskiego w tej sprawie złożyła koalicja "Rozwój Tak - Odkrywki Nie", której celem jest przeciwdziałanie powstawaniu nowych kopalni odkrywkowych węgla brunatnego. 15 czerwca w Brukseli, odbędzie się w tej sprawie posiedzenie Komisji Petycji, która zapowiedziała podjęcie kroków odnośnie planów budowy odkrywek. Na posiedzeniu obecni będą przedstawiciele Koalicji.
- Polski rząd musi wreszcie zrozumieć, że dalsze inwestycje w wydobycie węgla brunatnego w kopalniach odkrywkowych to ślepy zaułek, który oznacza zagrożenie dla ludzi i przyrody. Nasz kraj ma ogromny potencjał rozwoju odnawialnych źródeł energii i zwiększania efektywności energetycznej. To właśnie inwestycje w ten sektor produkcji energii, zapewnią nam bezpieczeństwo energetyczne, a także doprowadzą do powstania setek tysięcy nowych miejsc pracy - mówi Iwo Łoś, koordynator kampanii Greenpeace Klimat i Energia.

Członkowie Koalicji zwracają też uwagę na fakt, że rząd w obecnie przygotowywanej "Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju do 2030" (KPZK 2030) dąży do uznania odkrywek węgla brunatnego za inwestycje celu publicznego o znaczeniu krajowym. Takie rozwiązanie zobowiąże do uwzględnienia inwestycji w planach wojewódzkich oraz umożliwi narzucenie gminom obowiązku wprowadzenia kopalni do planów miejscowych. Zdaniem Koalicji jest to prosta droga do dokonywania wywłaszczeń. Istotne uwagi członków Koalicji do "KPZK 2030" wniesione w ramach konsultacji społecznych zostały przez rząd zignorowane.

- Proponowane zapisy w KPZK 2030 i wprowadzenie prewencyjnej ochrony prawnej złóż węgla brunatnego przed dalszą zabudową infrastrukturalną, niezwiązaną z energetyką, to ewidentne naruszenie prawa samorządów do decydowania o tym jak ma wyglądać rozwój regionalny - mówi Irena Rogowska, wójt gminy Lubin, przewodnicząca Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój Tak - Odkrywki Nie".

Celem koalicji "Rozwój Tak - Odkrywki Nie" jest przeciwdziałanie powstawaniu nowych kopalni odkrywkowych węgla brunatnego i jednoczesna promocja alternatywnych źródeł energii. Koalicję tworzą wójtowie, burmistrzowie oraz lokalne i ogólnopolskie organizacje społeczne i ekologiczne z czterech województw (dolnośląskiego, lubuskiego, łódzkiego i kujawsko-pomorskiego) zagrożonych budową odkrywek. Głównym celem koalicji jest wdrożenie w życie woli obywateli, którzy na terenach swoich gmin w ważnych i prawomocnych referendach opowiedzieli się przeciw budowie kopalni węgla brunatnego metodą odkrywkową.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP