Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Państwowy Instytut Geologiczny: Odkrywka kopalni Konin nie zagrozi Gopłu

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
14-11-2008 17:19

Według ekspertyzy zleconej przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko–Pomorskiego działalność wydobywcza kopalni Konin nie doprowadzi do spadku poziomu wody w jeziorze Gopło, ani w innych okolicznych akwenach. Przeciwko inwestycji protestują ekolodzy.

Ekspertyzę hydrogeologiczną na temat oddziaływania na środowisko naturalne nowej odkrywki kopalni węgla brunatnego Konin zamówił kilka miesięcy temu Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko–Pomorskiego. Według ekspertyzy działalność wydobywcza kopalni nie doprowadzi do spadku poziomu wody w jeziorze Gopło, ani w innych okolicznych akwenach. O tym mówiły już wcześniejsze badania, którymi dysponuje KWB „Konin”.
– Jesteśmy zadowoleni, że ekspertyza ta potwierdziła nasze przypuszczenia odnośnie wpływu odkrywki na jezioro Gopło. W naszej działalności zawsze uwzględniamy wszelkie wymogi dotyczące ochrony środowiska. Podobnie będzie w przypadku odkrywki Tomisławice, na którą koncesję już otrzymaliśmy - mówi Arkadiusz Michalski, główny specjalista ds. ochrony środowiska kopalni Konin.

Plan gospodarowania wodami w rejonie odkrywki Tomisławice uwzględnia między innymi wpompowywanie wód kopalnianych z eksploatowanego złoża do Gopła.
Niedaleko siedziby kopalni trwa obecnie protest ekologów z Greenpeace. Według nich nowa odkrywka stanowi zagrożenie dla Gopła.

- Ekspertyza zlecona przez marszałka pokazuje, że ich obawy są bezpodstawne – podsumowuje Michalski.

W wydanym oświadczeniu zarząd kopalni Konin podkreśla, że jej działalność opiera się na pozwoleniach wynikających z obowiązującego prawa. Kopalnia uzyskała koncesję na uruchomienie odkrywki Tomisławice. Niekorzystnego wpływu tej inwestycji na jezioro Gopło nie potwierdziły ekspertyzy.

- Bez uruchomienia eksploatacji węgla brunatnego z nowych odkrywek Kopalnia upadnie w ciągu kilku lat. Kilka tysięcy osób zostanie bez pracy. Jednak przede wszystkim Polska straci trzecie, co do wielkości źródło węgla brunatnego, które jest najtańszym konwencjonalnym źródłem energii w kraju. Zostanie poważnie zagrożone bezpieczeństwo energetyczne Polski, gdyż prawie 40 proc. energii elektrycznej produkuje się w Polsce z węgla brunatnego. Sam ZE PAK produkuje jej około 11 procent. - czytamy w oświadczeniu zarządu kopalni.

Jak podkreślono w stanowisku, brak wydobycia z nowych odkrywek mógłby być precedensem blokującym powstawanie nowych kopalń i elektrowni węglowych. Na to Polska nie może sobie pozwolić, gdyż nie ma alternatywnych źródeł produkcji energii elektrycznej. Ponadto nie ma bogatych zasobów ropy i gazu, co z kolei powoduje uzależnienie od Rosji.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP