Pakiet klimatyczny to absurd

Pakiet klimatyczny to absurd
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Do debiutu giełdowego KHW może dojść między lutym a majem 2009 r. Giełda nie będzie jedynym źródłem pozyskania kapitału - spółka wyemituje obligacje za 350 mln zł i chce podwyższyć ceny węgla.

Jak powiedział w wywiadzie dla "Gazety Prawnej" Stanisław Gajos, prezes Katowickiego Holdingu Węglowego, debiut giełdowy KHW zarząd chce przygotować jak najlepiej, bo ma świadomość, że będzie rzutował na losy polskiego górnictwa. Rezultaty publicznej emisji akcji jako śląskiej firmy mogą zdefiniować na kilka lat przyszłość górnictwa, w tym jego prywatyzację lub jej zaniechanie. Na razie pełna prywatyzacja nie wchodzi w grę, bo strategia dla górnictwa zakłada, że Skarb Państwa zachowuje kontrolę nad spółkami górniczymi. Mowa jest wyłącznie o publicznej emisji akcji na podwyższenie kapitału zakładowego.

Według Gajosa pieniądze z giełdy mają zostać przeznaczone na inwestycje w nowe ściany wydobywcze i wymianę maszyn górniczych, ale celem wejścia na giełdę są nie tylko inwestycje. Podwyższenie kapitału ma poprawić bezpieczeństwo działania firmy. Dzisiaj spółka ma za małe środki własne, żeby dobrze funkcjonować w okresach dekoniunktury.

- Planujemy wzrost wydobycia z blisko 16 mln ton do 20 mln ton w ciągu trzech lat, a do utrzymania stabilnej sprzedaży potrzebne są nam inwestycje w ściany zapasowe. Zamykamy właśnie emisję obligacji za 350 mln zł i te środki chcemy wydać na rozpoczętą już budowę trzech takich kompleksów. Taka inwestycja to zamrożenie kapitału, ale ściany zapasowe pozwalają utrzymać wydobycie w sytuacjach awaryjnych i skokowo je zwiększać. Na 2009 r. proponujemy podwyżki cen węgla na tegorocznym poziomie, czyli o 10-15 proc. W późniejszych okresach zakładamy wzrost cen o inflację. Wysłaliśmy już firmom z branży energetycznej zaproszenia do negocjacji. Oczekujemy spokojnych negocjacji. Podwyżka cen węgla o 10-15 proc. to wzrost kosztów wytwarzania elektrowni o 2,5 proc. i nie ma powodu, żeby zrzucać na górnictwo odpowiedzialność za wysoki wzrost cen energii, która dla nas zdrożała o 30-40 proc. Energetyka musi się za siebie wziąć, bo nawet 30 proc. produkowanej energii zużywa na własne potrzeby. W Europie Zachodniej ten wskaźnik to około 11 proc. - powiedział Gajos.

W rozmowie z "Gazetą Prawną" prezes KHW skrytykował też plany redukcji dwutlenku węgla w Europie:

- Pakiet klimatyczno-energetyczny to absurd, bo jaki wpływ na globalne ocieplenie może mieć redukcja CO2 w Europie o 1 mld ton, skoro w innych rejonach świata wzrośnie w tym czasie o 10 mld ton CO2? Jeśli energetyka węglowa ograniczy produkcję, to spadnie sprzedaż węgla, a jeśli nie ograniczy produkcji, tylko ceny energii niebotycznie wzrosną, to zapewne spadnie zużycie energii i sprzedaż węgla też zmaleje. Każdy scenariusz jest zły także dlatego, że poza wszystkim energetyka stałaby się prawdopodobnie trudnym partnerem. Nie wykluczałbym nawet kłopotów płatniczych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!