PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PAK Górnictwo proponuje "okrągły stół" ws. złoża Oczkowice

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
07-09-2015 15:55
PAK Górnictwo proponuje "okrągły stół" ws. złoża Oczkowice
Fot. ARchiwum

PAK Górnictwo z grupy kapitałowej ZE PAK, chce zaprosić do rozmów ws. możliwości eksploatacji węgla brunatnego ze złoża Oczkowice przedstawicieli władz samorządowych, przedsiębiorców, organizacje pozarządowe oraz środowiska naukowe. Mowa o złożu szacowanym na ok. 1 mld ton węgla brunatnego.

W Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu 7 września br. odbyła się dyskusja na temat zagospodarowania złoża węgla brunatnego Oczkowice. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści, przedsiębiorcy oraz organizacje pozarządowe. W trakcie rozmów PAK Górnictwo wystąpiło z inicjatywą otwarcia oficjalnego i wielostronnego dialogu na temat przyszłości złoża Oczkowice pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego.
Spotkanie zostało zainicjowane przez marszałka województwa wielkopolskiego. Jego celem była dyskusja na temat szans i wyzwań związanych z potencjalną eksploatacją złoża Oczkowice. Przedsiębiorcy, przedstawiciele władz samorządowych, organizacji pozarządowych oraz środowisk naukowych wspólnie zastanawiali się nad wpływem na otoczenie potencjalnej eksploatacji węgla brunatnego w południowej Wielkopolsce.

Żadne decyzje ws. kopalni nie zapadły.

PAK Górnictwo, spółka zależna grupy kapitałowej Zespołu Elektrowni Pątnów Adamów Konin (ZE PAK), która posiada koncesję na rozpoznawanie złoża Oczkowice, przybliżyła uczestnikom spotkania harmonogram prac zmierzających do przeanalizowania możliwości zagospodarowania zasobów węgla brunatnego na terenie południowej Wielkopolski. Przedstawiciele spółki podkreślili, że decyzje w sprawie powstania ewentualnej kopalni jeszcze nie zapadły. Zaznaczyli też, że dopóki nie zostaną zakończone kompleksowe analizy zagospodarowania złoża, jakiekolwiek prognozy na temat skutków eksploatacji są przedwczesne i mogą być mylące.

Podczas spotkania Zbigniew Bryja, prezes PAK Górnictwo, wystąpił do marszałka województwa z wnioskiem o rozpoczęcie dialogu na temat przyszłości złoża Oczkowice. Miałby się on koncentrować na wymianie opinii i ekspertyz naukowców z różnych dziedzin i doświadczonych praktyków z poszczególnych branż. Zaproponowano, aby do udziału w rozmowach zaproszono władze samorządowe, przedsiębiorców, organizacje pozarządowe oraz środowiska naukowe.

- Złoże Oczkowice jest źródłem licznych nadziei, ale także i obaw związanych z rozwojem regionu. Dzisiaj jesteśmy na bardzo wczesnym etapie analizy tych zasobów i dopiero po ich zakończeniu będzie możliwe podjęcie decyzji o ich eksploatacji. Nie możemy jednak przechodzić obojętnie obok emocji towarzyszących temu projektowi. Dlatego proponujemy wszystkim zainteresowanym stronom rozpoczęcie dialogu pod patronatem marszałka województwa. Celem rozmów w formie „okrągłego stołu” będzie odpowiedź na pytanie, jak wykorzystać istniejące zasoby, aby zapewnić najlepszą formę rozwoju południowej Wielkopolski – powiedział Zbigniew Bryja, prezes PAK Górnictwo.

Udokumentowane złoże węgla brunatnego Oczkowice występuje w południowej Wielkopolsce, na terenie gmin Krobia i Miejska Górka. Zasoby bilansowe tego złoża wynoszą ok. 1 mld ton węgla brunatnego, co czyni je jednym z największych niezagospodarowanych złóż w Polsce. Dla porównania, dotychczas w Wielkopolsce wydobyto 800 mln ton węgla brunatnego.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP