PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

P. Smoleń, Euracoal: walka z CO2 nie może być walką z węglem

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
12-02-2013 12:26
P. Smoleń, Euracoal: walka z CO2 nie może być walką z węglem
Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

- Jeżeli UE nadal zamierza walczyć z emisjami CO2 to nie godzimy się na to, żeby w praktyce była to walka z węglem. Jeżeli bowiem powiemy, że walczymy z emisjami CO2 to nawet Polska, której zależność od węgla jest ponadprzeciętna, ma kilka pozytywnych odpowiedzi - mówi Paweł Smoleń, prezydent Euracoal - Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego.

Niedawno został pan prezydentem Euracoal - Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego. Jakie są właściwie cele działania Euracoal?
- Euracoal to stowarzyszenie producentów węgla kamiennego i brunatnego oraz importerów węgla kamiennego, a zrzeszamy i reprezentujemy interesy 35 organizacji z 20 krajów UE. Ze względu na wolumeny wydobycia i importu węgla wiodącą rolę w EURACOAL odgrywają Niemcy, Anglia i Polska. Nasz główny cel to promocja węgla jako paliwa, które - wszystko na to wskazuje - było, jest i będzie potrzebne w energetyce, a którego znaczenie jest niekiedy degradowane. Jeżeli UE nadal zamierza walczyć z emisjami CO2 to nie godzimy się na to, żeby w praktyce była to walka z węglem. Jeżeli bowiem powiemy, że walczymy z emisjami CO2 to nawet Polska, której zależność od węgla jest ponadprzeciętna, ma kilka pozytywnych odpowiedzi.

W tym inwestycje w nowe, wysokosprawne bloki węglowe, co oznacza redukcję emisji o około 30 proc. czy inwestycje w kogenerację, co oznacza oszczędności paliwa, a więc i emisji o około 30 proc. Zastąpienie tzw. niskiej emisji -ogrzewanie pojedynczych budynków, nieobjętej praktycznie żadnymi normami, wysokosprawnymi ciepłowniami i elektrociepłowniami systemowymi, które muszą oczyszczać spaliny z pyłu, tlenków siarki i azotu i są wysokosprawne, może przynieść dodatkowe korzyści w obniżeniu nie tylko emisji CO2, ale także wspomnianych innych, bardziej szkodliwych produktów spalania, obecnie zanieczyszczających nasze powietrze. Kraj węglowy, taki jak Polska, ma więc także swój możliwy, pozytywny scenariusz redukcji emisji.

Wasza obrona pozycji węgla gospodarce UE to protest przeciwko polityce klimatyczno-energetycznej zakładającej zgodnie z planami KE nawet ponad 90 proc. redukcję emisji CO2 w energetyce do 2050?

- Jeżeli nawet w 2050 roku w Niemczech energetyka odnawialna będzie miała 80 proc. udział w produkcji energii elektrycznej to jak pokazują tamtejsze analizy i tak trzeba będzie wybudować kilkadziesiąt nowych elektrowni konwencjonalnych po to, żeby zapewnić produkcję energii na wypadek braku produkcji w niestabilnych, zależnych od pogody źródłach OZE. W przypadku Niemiec mówi się o elektrowniach konwencjonalnych, bo nastąpił tam odwrót od energetyki atomowej, ale generalnie jeśli UE przyjmie kurs na głęboką redukcję CO2 to i tak będą potrzebne w dającej się przewidzieć przyszłości elektrownie konwencjonalne lub atomowe. Zauważamy natomiast, że wbrew oczywistym faktom, niektóre gremia w UE zmierzają nie tyle w kierunku redukcji CO2 co w kierunku wyparcia węgla z gospodarki i my się przed tym bronimy.

KOMENTARZE (10)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP