Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ozon, JSW: wyniki dobre, ale trzeba pamiętać, że rynek dynamicznie się zmienia

Autor: WNP.PL (Jerzy Dudała)
25-05-2017 09:40
Ozon, JSW: wyniki dobre, ale trzeba pamiętać, że rynek dynamicznie się zmienia

Daniel Ozon nie kryje satysfakcji z kwartalnych wyników JSW.

Fot. JSW / D.Lach

Wyniki pierwszego kwartału były dla nas bardzo satysfakcjonujące, musimy jednak pamiętać, że funkcjonujemy na cyklicznym i dynamicznie zmieniającym się rynku. Teraz koncentrujemy się na organicznym rozwoju firmy, dalszej poprawie efektywności oraz inwestycjach zapewniających zaplanowane wydobycie węgla - podkreśla Daniel Ozon, p. o. prezesa Jastrzębskie Spółki Węglowej.

Po trzech niezwykle trudnych latach dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej nastąpiło odbicie. Wyniki finansowe pierwszego kwartału są naprawdę dobre a przychody Grupy Kapitałowej zdecydowanie wzrosły.
Jest to efekt między innymi wzrostu cen węgla i koksu na światowym rynku oraz działań restrukturyzacyjnych podjętych przez spółkę w 2016 i zakończonych w marcu 2017, w tym związanych z przekazaniem części aktywów produkcyjnych do SRK.

Grupa Kapitałowa JSW zamknęła pierwszy kwartał zyskiem netto w wysokości 863 mln zł, w porównaniu do straty w wysokości 59,5 mln zł w analogicznym okresie roku ubiegłego. Warto jednocześnie podkreślić, że wynik samej JSW był lepszy i ukształtował się na poziomie 955,4 mln zł versus 62,0 mln zł w analogicznym okresie 2016 roku.

Tak dobre wyniki znalazły przełożenie na rentowność EBITDA Grupy Kapitałowej - za okres trzech miesięcy 2017 roku która wyniosła 1 239,7 mln zł, podczas gdy w analogicznym okresie 2016 roku wyniosła zaledwie 112 mln zł.

- Wyniki pierwszego kwartału były dla nas bardzo satysfakcjonujące,  musimy jednak pamiętać,  że funkcjonujemy na cyklicznym  i dynamicznie zmieniającym się rynku. Teraz koncentrujemy się  na organicznym rozwoju firmy, dalszej  poprawie efektywności oraz  inwestycjach zapewniających zaplanowane wydobycie węgla - podkreśla Daniel Ozon, p. o. prezesa Jastrzębskie Spółki Węglowej.

W pierwszym kwartale kopalnie JSW wyprodukowały ok 4 mln ton węgla, tj. o 340 tys. ton mniej niż w analogicznym okresie 2016 roku. Łączna sprzedaż węgla, obejmująca dostawy wewnątrzgrupowe i zewnętrzne, została zrealizowana na poziomie 3,83 mln ton, tj. o ok. 350 tys. ton  mniej niż w tym samym okresie 2016 roku.

Przychody ze sprzedaży zrealizowano na poziomie 2 376 mln zł, tj. o 973,8 mln zł wyższym niż w tym samym okresie 2016 roku, co było efektem znacznego wzrostu cen węgla koksowego i koksu.

W okresie od 1 stycznia do 31 marca 2017 roku w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego sprzedaż zewnętrzna węgla koksowego wzrosła o 9,1 proc. natomiast sprzedaż wewnętrzna spadła  o 23,8 proc. - głównie z powodu sprzedaży spółki WZK Victoria. W omawianym okresie sprzedaż węgla do celów energetycznych na rzecz odbiorców zewnętrznych spadła o około 0,2 mln ton w stosunku do ubiegłego roku, co było efektem zmniejszonej produkcji tego sortymentu.

Ceny podstawowych produktów w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2017 roku były wyższe od osiągniętych w tym samym okresie roku poprzedniego. Średnia cena węgla wzrosła  o 119 proc., przy czym cena węgla koksowego aż o 162,5 proc., a  węgla do celów energetycznych zaledwie o 7,3 procent.

Średnia cena koksu sprzedanego w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2017 roku wzrosła o 80,5 proc. w stosunku do pierwszego kwartału 2016. Kluczowy wpływ na wysoki poziom uzyskanych przez JSW cen miały uwarunkowania rynkowe.
Podobał się artykuł? Podziel się!

NA GIEŁDZIE


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

34 681 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

720 471 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 936 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP