Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Oznakowanie urządzeń przeznaczonych do pracy w strefach zagrożonych wybuchem

Autor: Artykuł promocyjny dostarczony przez firmę FAMUR S.A.
07-12-2016 14:46
Oznakowanie urządzeń przeznaczonych do pracy w strefach zagrożonych wybuchem

Koncentrator danych typu emDC-01

Ze względów bezpieczeństwa producent, wprowadzając na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego urządzenie przeznaczone do pracy w strefach zagrożonych wybuchem, musi spełniać szereg zasadniczych wymagań zgodnie z „Dyrektywami Nowego oraz Globalnego Podejścia”. Oznakowania takich produktów oraz zabezpieczenia własnych urządzeń opisuje firma FAMUR S.A.

Towary będące w obrocie handlowym podlegają ocenie pod względem bezpieczeństwa. Jednak samo pojęcie bezpieczeństwa jest bardzo ogólne i właściwie każdy ma o nim odrębne wyobrażenie. W związku z czym konieczne stało się ujednolicenie związanych z nim wymagań dla poszczególnych grup produktów. W dobie dynamicznie rozwijającego się handlu międzynarodowego ważne jest również, aby wymogi bezpieczeństwa w poszczególnych krajach biorących udział w obrocie handlowym były jednakowe. Dzięki temu nabywca ma gwarancję, że towar zakupiony w innym państwie stosującym te same dyrektywy, spełnia standardy obowiązujące na rodzimym rynku. W tym celu na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Turcji wdrożono międzynarodowy akt prawny zwany „Dyrektywami Nowego oraz Globalnego Podejścia”.

Producent, wprowadzając na obszarze EOG urządzenie przeznaczone do pracy w strefach zagrożonych wybuchem, musi spełnić szereg zasadniczych wymagań wszystkich dyrektyw mających zastosowanie dla danego wyrobu. Aby pomóc producentom spełniać te wymogi, tworzone są tzw. normy zharmonizowane, których zastosowanie daje przywilej domniemanego uznania zgodności z określonym zakresem zasadniczych wymagań. Ich stosowanie nie jest jednak obowiązkowe i producent może w inny sposób osiągnąć i udowodnić zgodność z dyrektywą. Producent potwierdza spełnienie wymagań prawnych sporządzeniem deklaracji zgodności UE, odpowiednio świadectwem zgodności i umieszczeniem na urządzeniu stosownego oznakowania.

Niezbędne oznakowania

Oznakowanie urządzenia przeznaczonego do pracy w strefach zagrożonych wybuchem składa się z oznakowania CE (1), opcjonalnie numeru identyfikacyjnego jednostki notyfikowanej (2) oraz oznakowania specjalnego zabezpieczenia przeciwwybuchowego (3), symboli grup (4) i kategorii urządzeń (5) oraz innych symboli i informacje (6-8) określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 6 czerwca 2016 r. w sprawie wymagań dla urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do użytku w atmosferze potencjalnie wybuchowej (Dz.U.2016, poz. 817). Dokument ten transponuje na grunt prawodawstwa polskiego przepisy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2014/34/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do użytku w atmosferze potencjalnie wybuchowej. Zob. Multimedia – Oznakowanie 1.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

32 314 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

735 047 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP