XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Otwarto instalację spalania metanu z kopalni Wujek

Otwarto instalację spalania metanu z kopalni Wujek
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Instalację spalania metanu pozyskiwanego w rudzkiej części kopalni Wujek otwarto w czwartek w przykopalnianej instalacji Zakładu Energetyki Cieplnej (ZEC). Ujmowanie gazu z podziemnych wyrobisk zwiększa bezpieczeństwo, jego spalanie daje korzyści ekonomiczne.

"Tu jest efekt skumulowany. Po pierwsze - bezpieczeństwo. Po drugie - odmetanowując pokłady możemy zapewnić im szybszy postęp, a to ma wymierny efekt ekonomiczny. Po trzecie - zamiast płacić za emisję metanu do atmosfery, produkujemy z niego energię elektryczną i cieplną" - mówił w czwartek dziennikarzom Roman Łój, prezes Katowickiego Holdingu Węglowego, do którego należą i kopalnia, i ZEC.

Rudzka część katowickiej kopalni Wujek to dawna kopalnia Śląsk. Należy do najniebezpieczniejszych zakładów wydobywczych. Kumulują się tam podziemne zagrożenia - zarówno te związane z metanem, jak i wstrząsami górotworu. We wrześniu 2009 r. zapalenie i wybuch metanu zabiły w kopalni Wujek-Śląsk 20 górników, a ponad 30 innych odniosło obrażenia.

W październiku ub. roku przy dawnej kopalni Śląsk powstała powierzchniowa stacja odmetanowania, dzięki której wydzielający się przy eksploatacji węgla metan może być ujmowany i wykorzystywany w nowej instalacji. Uruchomienie stacji oznaczało usprawnienie i unowocześnienie systemu odprowadzania metanu z podziemnych wyrobisk. W zautomatyzowanym obiekcie zainstalowano trzy "dmuchawy", które zasysają mieszankę powietrzno-metanową z dołu kopalni i tłoczą do Zakładu Energetyki Cieplnej.

Zakład to należąca do KHW spółka wyspecjalizowana w energetyce. W działającym w pobliżu kopalni XII wydziale ZEC zainstalowano dwa silniki gazowe o mocy elektrycznej 1,5 megawata i takiej samej mocy cieplnej, a także kocioł gazowy o mocy cieplnej 6 megawatów.

"Stosowanie gazowych silników spalinowych do skojarzonego wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej jest jednym z najprostszych i najbardziej skutecznych sposobów ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery" - zaznaczył rzecznik Katowickiego Holdingu Węglowego Wojciech Jaros.

Zainstalowane w rudzkim wydziale ZEC silniki gazowe to tzw. jednostka kogeneracyjna, w której ciepło i energia elektryczna są wytwarzane w jednym procesie technologicznym. Sprawność takich silników sięga 85 proc. Oba silniki gazowe mogą zużyć ok. 5,5 mln m sześc. czystego metanu w ciągu roku, natomiast kocioł gazowy ok. 3 mln m sześc.

Jaros podkreślił, że po uruchomieniu instalacji w rudzkiej części Wujka, łączna ilość zagospodarowanego metanu w kopalniach Holdingu może w ciągu roku sięgnąć łącznie ok. 27 mln m sześc. W ub. roku dostarczono odbiorcom ok. 18,7 mln m sześc. pozyskanego w kopalniach KHW metanu.

W grudniu 2012 r. przy katowickiej kopalni Wieczorek oddano do użytku instalację, która rocznie zużywa do 5,5 mln m sześc. tego gazu, zasilając dwa silniki o mocy elektrycznej 1,5 megawata każdy. Metan trafia tam ze stacji odmetanowania katowickiej kopalni Staszic. Wcześniej dwa napędzane metanem silniki (o łącznej mocy 3 megawatów) uruchomiono też w kopalni Mysłowice-Wesoła.

Podobne instalacje ma kilka kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Kompanii Węglowej.

Metan to bezwonny, bezbarwny gaz towarzyszący złożom węgla. Jest dwukrotnie lżejszy od powietrza. Jego ilość wzrasta wraz z głębokością eksploatacji. W 2012 r. w polskim górnictwie wydzieliło się niespełna 830 mln m sześc. tego gazu. Mniej niż jedna trzecia tej wartości trafia do instalacji odmetanowania, a stamtąd - w większej części - do produkcji prądu, ciepła i chłodu do klimatyzacji kopalń. Pozostały gaz trafia do atmosfery razem z powietrzem wentylacyjnym.

Maksymalna dopuszczalna koncentracja metanu w wyrobiskach to 2 proc. Po jej przekroczeniu należy wstrzymać roboty, wyłączyć urządzenia i wycofać załogę. Prace można wznowić po odpowiednim przewietrzeniu chodników. Metan wybucha w stężeniu od 5 do 15 proc. Powyżej 15 proc. gaz zapala się.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Otwarto instalację spalania metanu z kopalni Wujek

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!