Otwarto Centrum Czystych Technologii Węglowych

Otwarto Centrum Czystych Technologii Węglowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego 14 maja doszło do uroczystego otwarcia Centrum Czystych Technologii Węglowych - CCTW.

To wspólne przedsięwzięcie inwestycyjne Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach oraz Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla z Zabrza.

CCTW finansowane jest w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, lata 2007-2013, Priorytet 2. Infrastruktura sfery B+R, Działanie 2.1 Rozwój ośrodków o wysokim potencjale badawczym.



Środki unijne przeznaczone na realizację PO IG pochodzą w całości z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Celem budowy Centrum Czystych Technologii Węglowych jest stworzenie w Polsce wiodącego w Unii Europejskiej ośrodka badawczego oraz rozwoju know-how dla komercjalizacji innowacyjnych czystych technologii węglowych.

Unikalna infrastruktura badawcza Centrum, na którą składać się będą m.in. instalacje demonstracyjne, pozwoli na wykonywanie badań podstawowych, realizację prac badawczo-rozwojowych i demonstracyjnych, dotyczących perspektywicznych technologii wykorzystania węgla.

Licznie zgromadzonych w siedzibie Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach gości przywitał szef GIG-u, prof. Józef Dubiński.

- Tematyka czystego węgla, który będzie dla Polski paliwem przyszłości, jest niezmiernie istotna - powiedział prof. Dubiński. - To profesor Jerzy Buzek był tą osobą, która zaszczepiła przed laty ten pomysł. Nawet były pomysły, by to Centrum nazwać imieniem profesora Jerzego Buzka, ale poczekajmy na to jeszcze, choć nie mówię nie. To Centrum ma służyć węglowi. Trzeba mieć świadomość, że UE jest czwartym konsumentem węgla w świecie. Czyste technologie węglowe potrzebują kompleksowych badań.

W Centrum mają zostać opracowane technologie, które będzie można zastosować w przemyśle. Czyste technologie węglowe to technologie górnicze, ale też energetyczne czy karbochemiczne. Przyszłość należy do tych, którzy przygotowują się do niej dzisiaj - zaznaczył prof. Dubiński.

Prof. Jerzy Buzek, były premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego wskazał, że projekt Centrum wziął się w gruncie rzeczy z marzeń.

- Chciałem pogratulować Głównemu Instytutowi Górnictwa oraz Instytutowi Chemicznej Przeróbki Węgla, które doprowadziły ten projekt do końca - podkreślił prof. Jerzy Buzek.

Główny Geolog Kraju Piotr Woźniak zaznaczył, że jest zwolennikiem mądrego budowania infrastruktury. - Będą nam potrzebne nowe rozwiązania i pomysły i tu dużą rolę do spełnienia będzie mieć Centrum - powiedział Piotr Woźniak.

Po kolejnych krótkich wystąpieniach uroczyście otwarto Centrum. Przy akompaniamencie orkiestry górniczej przecięto wstęgę przy wejściu do budynku, w którym ulokowano laboratoria badawcze.

Prowadzone w nim będą prace interdyscyplinarne m.in. w zakresie własności ciał stałych, cieczy i gazów (w tym szczególnie paliw), energetyki, inżynierii procesowej oraz nanotechnologii.

- Polska posiada bogate zasoby węgla i należy pracować nad ich możliwie najbardziej optymalnym wykorzystaniem w przyszłości - zaznaczył prof. Józef Dubiński. - Czyste technologie węglowe będą przedmiotem prowadzenia prac badawczych. Nie tylko w skali laboratoryjnej, ale również w skali ćwierćtechnicznej.

Chodzi tu między innymi o instalacje z zakresu zgazowania węgla, czy też instalacje do spalania węgla w tlenie pod wysokim ciśnieniem ulokowane w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla. Prowadzone prace powinny być impulsem do późniejszych działań podejmowanych w przemyśle.

- Na pewno będziemy należeć do grupy wiodących instytutów badawczych w świecie w zakresie czystych technologii węglowych - podkreślił prof. Józef Dubiński.

Jerzy Dudała




×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!