Ośrodki badawcze chciałyby prywatyzacji i się jej boją

Ośrodki badawcze chciałyby prywatyzacji i się jej boją
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jednostki badawczo-rozwojowe nie mają nic przeciwko prywatyzacji. Ale narzekając na brak pieniędzy na badania, wcale nie spieszą się z poszukiwaniami inwestorów.

- Gdybym miał pewność, że nie stracimy pieniędzy, które dostajemy na badania z budżetu, robiłbym wszystko, żeby sprywatyzować nasz ośrodek - mówi Andrzej Meder, dyrektor Centrum Mechanizacji Górnictwa Komag.

Obecnie na realizację programów rozwojowych 30 proc. środków pochodzi z budżetu państwa. - Choć inne spółki państwowe są całkowicie utrzymywane przez państwo, nie narzekam na system dofinansowania. To, że musimy znaleźć brakujące środki, motywuje do działania - tłumaczy Andrzej Meder. Obawia się jednak, że trudno byłoby zapełnić dziurę powstałą po utracie dotacji.

Grzegorz Szyszko, dyrektor Instytutu Logistyki i Magazynowania, jednostki badawczo-rozwojowej, która wdraża innowacyjne rozwiązania w kluczowych branżach gospodarczych, podnosząc efektywność funkcjonowania przedsiębiorstw i całych łańcuchów dostaw, ma sceptyczne podejście do prywatyzacji.

- Pracownicy firmy są przekonani, że spółce prywatnej jest lepiej funkcjonować na rynku usług doradczych. Jakiś czas temu zaczęliśmy się o to starać. Jednak utknęliśmy w biurokratycznych procedurach. I od kilku lat borykamy się z tą prywatyzacją - tłumaczy Grzegorz Szyszko. Podobnie jak Meder widzi też problem pozyskania funduszy na działalność, jeśli całkowicie zrezygnuje z dotacji budżetowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ośrodki badawcze chciałyby prywatyzacji i się jej boją

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!