Ornontowice domagają się od "Budryka" zaległego podatku

Ornontowice domagają się od "Budryka" zaległego podatku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Władze gminy Ornontowice (Śląskie) domagają się od położonej na jej terenie kopalni "Budryk" zapłaty części podatku od nieruchomości za podziemne wyrobiska górnicze.

Jak poinformował rzecznik kopalni Mirosław Kwiatkowski, chodzi o kwotę rzędu ok. 30 mln zł. To część podatku od nieruchomości, której "Budryk" nie płacił gminie od 2003 r. w związku ze sporami prawnymi o interpretację, czy podziemne wyrobiska podlegają takiemu opodatkowaniu czy nie.

- Od 2003 r. różne sądy wydawały w tej sprawie różne wyroki. Kopalnia odwołała się od naliczającej jej ten podatek decyzji gminy do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach, które jednak ostatnio podtrzymało stanowisko samorządu - powiedział PAP Kwiatkowski, określając wiążącą dla zakładu decyzję SKO jako precedensową.

- My jesteśmy w stanie zapłacić ten podatek, który w 2003 r. wyliczono na 5 mln zł, praktycznie w całości za lata 2003-2007. Inne znajdujące się w podobnej sytuacji kopalnie w większości nie mają raczej takich środków - egzekucja tego podatku przez gminy może skomplikować sytuację finansową spółek, do których należą - wskazał Kwiatkowski.

Rzecznik kopalni wyjaśnił, że samodzielny wcześniej "Budryk", który z początkiem tego roku został włączony w struktury Jastrzębskiej Spółki Węglowej, dysponuje specjalnie odkładanymi od 2003 r. rezerwami finansowymi - na wypadek konieczności zapłaty podatku za podziemne wyrobiska. Dlatego kopalnia prawdopodobnie wpłaci pieniądze do kasy gminy.

Kwiatkowski zapowiedział jednocześnie złożenie odwołania od orzeczenia SKO do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Wyjaśnił, że kopalnia będzie też oczekiwała na wynik podobnej sprawy wniesionej przez holding miedziowy KGHM do Trybunału Konstytucyjnego.

Jeśli kolejne orzeczenia okazałyby się korzystne dla "Budryka", gmina musiałaby zwrócić wpłaconą już przez kopalnię kwotę. Dlatego też prawdopodobnie - według Kwiatkowskiego - wójt Ornontowic nie rozpoczął dotąd jej egzekucji, a inne samorządy czekają na ostateczne prawne rozstrzygnięcie kwestii.

Prezes SKO w Katowicach prof. Czesław Martysz powiedział, że powodem zamieszania w tej sprawie jest dotychczasowy brak szczegółowych uregulowań ustawowych i każdorazowe interpretowanie aktualnej sytuacji prawnej przez kolejne rozpatrujące sprawę organa.

Pytany przez dziennikarzy o podstawy decyzji SKO w sprawie "Budryka", prof. Martysz zapowiedział ich wyjaśnienie w środę. - Pamiętam dotychczasową chwiejność orzecznictwa w tej kwestii. W dodatku od 2004 r. sądy administracyjne nie podlegają Sądowi Najwyższemu, który w 2002 r. orzekał w tej sprawie - zaznaczył.

W marcu 2002 r. Sąd Najwyższy uznał, że kopalnie nie powinny płacić podatków od nieruchomości za podziemne wyrobiska górnicze, ponieważ podziemne wyrobisko górnicze nie jest nieruchomością w myśl ówczesnego brzmienia ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Przedsiębiorstwa górnicze wnosiły wówczas, że wyrobiska górnicze nie powinny być opodatkowane. Gminy uważały, że powinny, a kopalnie powinny płacić podatki jeśli nie od samych wyrobisk, to od niektórych znajdujących się w nich obiektów, np. maszyn i urządzeń, wykorzystywanych w działalności gospodarczej.

Do czasu orzeczenia SN z 2002 r. gminy, w których działają kopalnie, wyliczały podatki, jakie ich zdaniem powinny im płacić zakłady górnicze za wyrobiska. Płaciły jednak tylko niektóre z kopalń, które wnoszą do gmin opłaty również z innych tytułów: podatek od nieruchomości, opłaty eksploatacyjne, za składowanie odpadów i inne.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ornontowice domagają się od "Budryka" zaległego podatku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!