Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Opodatkowanie wyrobisk górniczych - zgodne z prawem czy nie?

Autor: wnp.pl (Irina Nowochatko)
26-05-2008 14:39
Opodatkowanie wyrobisk górniczych - zgodne z prawem czy nie?

Trudno w tej chwili przewidzieć jak zakończy się postępowanie w sprawie opodatkowania wyrobisk górniczych, a w szczególności urządzeń znajdujących się w tych wyrobiskach z perspektywy zgodności przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z normami konstytucyjnymi - mówi Mirosław Michna, partner KPMG, firmy świadczącej usługi audytorskie i doradcze.

Podatek od podziemnych wyrobisk górniczych może być wyrokiem dla śląskich kopalń, roszczenie te dotyczą także kopalń miedzi KGHM Polska Miedź. Jakie jest prawdopodobieństwo, że Trybunał Konstytucyjny uzna opodatkowanie wyrobisk za zgodne z ustawą zasadniczą?
Postępowanie wszczęte przed Trybunałem Konstytucyjnym skargą KGHM Polska Miedź zostało umorzone postanowieniem z 8 kwietnia 2008 roku. (sygn. SK 80/06). Przyczyną umorzenia postępowania była niedopuszczalność wydania orzeczenia z uwagi na brak uprawnienia podmiotu składającego skargę konstytucyjną. KGHM Polska Miedź została uznana przez Trybunał za publiczny podmiot gospodarczy to jest podmiot, który poprzez swoją strukturę reprezentuje de facto interesy Skarbu Państwa i z tego względu nie posiada w ogóle uprawnień do złożenia skargi konstytucyjnej. Trybunał Konstytucyjny zakończył swoje postępowanie na badaniu formalnych przesłanek uprawnienia do złożenia skargi konstytucyjnej, nie zajmował się w ogóle kwestiami merytorycznymi.

Jaka jest możliwość zbadania zgodności zapisów ustawy z konstytucją?

Taka decyzja Trybunału niestety niczego nie rozwiązuje. Dodatkowo, z perspektywy podmiotów potencjalnie odpowiedzialnych za zaległości w podatku od nieruchomości (a więc podmiotów z większościowym udziałem Skarbu Państwa) podjęte rozstrzygnięcie wyłącza możliwość weryfikacji konstytucyjności odpowiednich zapisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych w drodze złożenia skargi konstytucyjnej przez te podmioty. Jedyną możliwością zbadania zgodności zapisów ustawy z konstytucją pozostawałaby możliwość wystąpienia z zapytaniem przez sąd administracyjny lub inny uprawniony ustawą podmiot – ale takie działanie zależy wyłącznie od woli tych organów, a nie wniosku podatnika.

Zdania ekspertów w sprawie opodatkowania wyrobisk są podzielone. Jedni uważają, że kwalifikują się one do opodatkowania podatkiem od nieruchomości, inni nie. Jakie jest Pana zdanie na ten temat?

Na wstępie należy krótko odpowiedzieć na czym polega cały problem. Dotychczas powszechnie przyjmowano, że wyrobiska górnicze i znajdujące się tam urządzenia nie podlegają opodatkowaniu, gdyż nie były traktowane jako budowle. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych definiując bowiem budowle podlegające opodatkowaniu odwołuje się do budowli w rozumieniu prawa budowlanego, a te przepisy nie dotyczą wyrobisk górniczych i znajdujących się tam urządzeń.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP