Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Olszowski, prezes GIPH, o imporcie węgla, cenach i coraz trudniejszej sytuacji polskiego górnictwa

Autor: wnp.pl (rozmawiał: Jerzy Dudała)
24-11-2009 11:25
Olszowski, prezes GIPH, o imporcie węgla, cenach i coraz trudniejszej sytuacji polskiego górnictwa

Węgiel produkowany w Unii Europejskiej powinien być nabywany przez kraje unijne - mówi dla portalu wnp.pl Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej

Czy grozi nam zalew węgla z importu? Czy polscy producenci węgla mogą się przed tym importem obronić?
- Szacuję, że w 2009 roku import węgla do Polski będzie na poziomie roku ubiegłego, czyli wyniesie około 10 milionów ton węgla.

Nie przewiduję znaczącego wzrostu importu ze względu na koszty transportu, szczególnie ze Wschodu. Z informacji posiadanych przez Górniczą Izbę Przemysłowo-Handlową wynika, że z roku na rok systematycznie następuje wzrost kosztów transportu. To dla nas akurat dobra wiadomość.

Ostatnio często mówi się u nas o potrzebie wprowadzenia jakichś instrumentów ochronnych. Tyle że, by wprowadzić takie instrumenty, musiałaby być zgoda przemysłów wszystkich państw unijnych.

Można by wprowadzić jakieś bariery ochronne przed importem na teren Unii Europejskiej, a nie samej Polski. Jednak w sytuacji, kiedy cała Unia Europejska potrzebuje z importu około 200 mln ton węgla, nie wierzę, aby była zgoda na wprowadzenie środków ochronnych.

Natomiast można dywagować czy ten import jest subsydiowany, czy też realizowany po cenach dumpingowych.

Niestety nie jesteśmy w stanie tego udowodnić. A w zasadzie nie ma czego udowadniać. Kopalnie, które osobiście oglądałem na Syberii czy w Kazachstanie mają koszty wydobycia rzędu 8-10 dolarów za tonę węgla. A zatem trudno się tam doszukiwać jakiegoś subsydiowania czy cen dumpingowych.

Sądzę, że powinniśmy się wykazać zdrowym rozsądkiem, który nie jest zapisany w żadnej ustawie i w żadnych przepisach. Ta nasza racjonalność powinna polegać na tym, że węgiel produkowany w Unii Europejskiej powinien być nabywany przez kraje unijne. To jedyne, co można zrobić.

Dlatego, że nasz unijny przemysł węglowy nie ma szans konkurować z węglem sprowadzanym z importu, a w szczególności z węglem sprowadzanym z kopalń odkrywkowych.

Obecnie energetycy narzekają u nas na poziom cen węgla oferowanych przez polskich producentów. Czy ceny węgla mogłyby być niższe?

- To delikatny temat. Zawsze odbiorca będzie mówił, że cena jest za wysoka, a producent, że cena jest zbyt niska.

Nie może być cen nie pokrywających kosztów produkcji. Przecież już to przerabialiśmy. Przez wiele lat nasze górnictwo sprzedawało naszej energetyce węgiel po cenie niższej od kosztów produkcji.

KOMENTARZE (13)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP