Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Odwrót od węgla jest nieunikniony. Różnice tkwią w szczegółach

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
11-10-2017 12:30 |  aktualizacja: 11-10-2017 17:57

Większość ekspertów nie ma wątpliwości, że w perspektywie 2050 roku udział węgla w polskim miksie energetycznym będzie znacząco niższy niż obecnie. Problemem jest odpowiedź na pytanie, czy będzie to 50 proc., czy może raczej najwyżej 10 proc.

Co ciekawe, z analizy Forum Energii wynika, że ogólne koszty wszystkich czterech scenariuszy są porównywalne. W najbardziej elastycznym wariancie „odnawialnym”, zużycie gazu w energetyce miałoby być jedynie o 5 mld m sześc. rocznie wyższe niż w wariancie „węglowym”.

- Emisja CO2 w pierwszym scenariuszu zmniejszyłaby się do 2050 roku o 7 proc., w scenariuszach zdywersyfikowanych o 65-68 proc., a w wariancie „odnawialnym” nawet o 85 proc., co pokazuje, że tylko w tych trzech ostatnich scenariuszach będziemy mogli nadal funkcjonować w ramach Unii Europejskiej - wymieniała.

Jej zdaniem z tych analiz jasno wynika, że musimy się dywersyfikować. - Na dzisiaj najbardziej prawdopodobny wydaje się scenariusz zdywersyfikowany, ale nie można też wykluczyć opcji „odnawialnej” - przywidywała.

Zdaniem Henryka Baranowskiego każdy scenariusz rozwoju rynku energetycznego jest realny, a który z nich byłby optymalny zależy od zmian otoczenia i ich szybkości. - Dużo zależy od tego jak szybko wejdzie w życie reforma systemu ETS, czy i kiedy wprowadzony zostanie pakiet zimowy i wymóg 550 gramów CO2 na 1 kWh, ale także od bilansu paliwowego w kraju, rozumianego szeroko, nie tylko jako węgiel i gaz, ale również słońce czy wiatr, a także rachunku ekonomicznego - tłumaczył.

Także Mirosław Kowalik przekonywał, że trend musi się wpisywać w działania w Europie. - Nieunikniona jest rezygnacja z monokultury paliwowej, postęp technologiczny sprawia, że budowane będą coraz sprawniejsze magazyny energii, co może pozwolić ujarzmić niestabilne dzisiaj odnawialne źródła energii, ważna będzie także elektromobilność, może również technologia zgazowania węgla także dla energetyki, a nie tylko dla chemii - mówił. - Jeśli funkcją celu jest bezpieczeństwo energetyczne, trzeba inwestować w paliwa przewidywalne, uwzględniające także np. morskie farmy wiatrowe.

Maciej Bukowski podkreślił, że można sobie wyobrazić dwa modele dalszego rozwoju: państwową energetykę, która musi realizować często sprzeczne cele państwa, gdzie centralne planowanie jest koniecznością oraz odejście od centralnego planowania, w którym państwo występuje raczej w roli regulatora. - W tym pierwszym przypadku, jeśli pozostaniemy przy węglu, to napotkamy ścianę około 2030 roku, a jeśli będziemy dywersyfikować, kupimy sobie więcej czasu. W drugim przypadku jest szansa, że scenariusz OZE zacznie się materializować już w przyszłej dekadzie - powiedział.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

32 314 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

735 047 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP