Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Odwrót od węgla jest nieunikniony. Różnice tkwią w szczegółach

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
11-10-2017 12:30 |  aktualizacja: 11-10-2017 17:57

Większość ekspertów nie ma wątpliwości, że w perspektywie 2050 roku udział węgla w polskim miksie energetycznym będzie znacząco niższy niż obecnie. Problemem jest odpowiedź na pytanie, czy będzie to 50 proc., czy może raczej najwyżej 10 proc.

- W dłuższej perspektywie przewiduję substytucję nośników energii, rozwój OZE, a także głęboką restrukturyzację prowadzącą do obniżenia kosztów produkcji energii - zapowiadał.

W długim terminie


Maciej Bukowski dodawał, że relatywnie szybki wzrost gospodarczy i idący za nim wzrost popytu na energię o średnio 1,5 proc. rocznie oznacza też wzrost płac, co jest poważnym problemem dla takich sektorów jak górnictwo, gdzie za kilka lat może brakować rąk do pracy. - W tym kontekście osiągnięcie wydajności rzędu 2 tys. ton na górnika w 2030 roku może okazać się koniecznością - mówił.

Zdaniem Tomasza Rogali, prezesa Polskiej Grupy Górniczej, nie ma sporów co do tego, że nastąpi dywersyfikacja nośników energii, ale odchodzenie od paliw stałych nie jest procesem łatwym i szybkim, bo np. w Niemczech nadal zużywa się ok. 100 mln ton węgla rocznie. - Dla nas istotne jest to co przewidują nasi klienci w swoich programach inwestycyjnych, bo musimy znać długoterminowy poziom zapotrzebowania na nasz produkt - mówił.

- Inwestycje w sektorze energetycznym są długoterminowe. Im dłuższe, tym bardziej rośnie ryzyko, stąd złożony proces analizy opłacalności takich projektów. Istniejące trendy, takie jak polityka klimatyczna UE jeszcze wzmacniają tę niepewność inwestycyjną. Na dzisiaj widać wyraźnie, że biorąc pod uwagę otoczenie regulacyjne i ceny energii, niewiele projektów wykazuje opłacalność - powiedział Marek Wadowski, wiceprezes Tauronu ds. finansów.

Dodatkowo - jego zdaniem - polityka klimatyczna Unii wpływa nie tylko na akty normatywne, ale także na podejście instytucji finansujących inwestycje, których coraz więcej zapowiada, że nie będzie angażować się w finansowanie inwestycji opartych na węglu, z czym firmy energetyczne również muszą się liczyć, biorąc pod uwagę koszty tych projektów.

Przyszłe scenariusze


- Niedawno opublikowaliśmy analizę przedstawiającą cztery możliwe scenariusze dla polskiej energetyki w perspektywie 2050 roku. Scenariusz „węglowy”, zakładający tylko nieznaczny spadek udziału węgla w produkcji energii, dwa scenariusze zdywersyfikowane, w wersji z atomem i bez, w których udział węgla to ok. 25 proc. oraz scenariusz „odnawialny”, praktycznie bez udziału węgla - poinformowała Joanna Maćkowiak-Pandera.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

32 314 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

735 047 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP