PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Odmetanowanie - eksperyment z widokiem na sukces

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
30-09-2014 15:43
Odmetanowanie - eksperyment z widokiem na sukces
fot. Andrzej Wawok

W kolejnym etapie eksperymentu z wydobywaniem metanu ze złóż węgla chcemy wykonać szczelinowanie istniejących otworów i sprawdzić na ile zwiększy to odpływ gazu. Powodzenie eksperymentu mogłoby zmniejszyć zagrożenie metanowe w nowych złożach śląskich kopalń, a przy tym dać wymierne korzyści finansowe – mówi dr Janusz Jureczka, z Państwowego Instytutu Geologicznego, kierownik projektu Bezpieczeństwo energetyczne. Instytut prowadzi obecnie prace badawcze w ramach projektu przedeksploatacyjnego odmetanowania pokładów węgla powierzchniowymi otworami kierunkowymi w kopalni Mysłowice - Wesoła.

Jak przebiegają prace?
– Zakończono drugi etap tego eksperymentu, który polegał na odwierceniu otworów badawczych. To są dwa połączone ze sobą otwory – pionowy i przecinający go otwór kierunkowy, który ma odcinek horyzontalny o długości 600 m w pokładzie węgla.

Pierwsza seria testów, czyli klasycznego pompowania na otworze pionowym przyniosła nam stały dopływ metanu rzędu 250 – 260 m sześć. na dzień. To dobry objaw. Nie są to ilości komercyjne, ale ta stałość pływu pozwala patrzeć optymistycznie.

Teraz chcemy w tym odcinku horyzontalnym przeprowadzić zabieg szczelinowania hydraulicznego. Celem tego zabiegu jest zwiększenie powierzchni dopływu przez zrobienie w węglu sztucznych szczelin i wypełnienie ich piaskiem. Chcemy sprawdzić o ile zwiększy to codzienny dopływ metanu.

Na jaką wielkość liczycie?

– Bylibyśmy zadowoleni gdyby ten wzrost wydobycia metanu był czterokrotnie większy niż wcześniej. Jeżeli to by się powiodło, to zastosowanie tego procesu powinno być wykorzystywane w nowych złożach na kilka lat przed rozpoczęciem eksploatacji.

Wówczas można będzie ściągnąć część metanu, co z jednej strony da korzyści wynikające ze sprzedaży tego gazu, a z drugiej oszczędności spowodowane zmniejszeniem stopnia zagrożenia metanowości kopalni. W zagłębiu górnośląskim ma to duże znaczenie, bo większość kopalń jest metanowa – na 29 kopalń tylko cztery kopalnie w części wschodniej nie mają problemów z metanem.

Jaki to będzie miało wpływ?

– Obniży koszty wydobycia, które metanowość pokładu węgla znacząco podnosi. Postęp uzbrojonej ściany metanowej w czwartej kategorii zagrożenia to 2,5 m na dobę, bo co 2 – 3 godziny trzeba zatrzymywać kombajn i wentylować przed wznowieniem prac.

Gdyby kategorię obniżyć do drugiej czy pierwszej to postęp tej ściany wynosiłby 8 metrów. Przy czym koszty poniesione na jej uzbrojenie, pracę załogi są takie same. To się bezpośrednio przekłada na koszty jednostkowe wydobytej tony węgla – przy tych samych nakładach otrzymujemy trzykrotnie wyższe wydobycie.

Co z metanem wydobywanym ze złoża?

– Mógłby trafiać do sprzedaży, co poprawiłoby bilans ekonomiczny. Obecnie w większości kopalń metan jest częściowo ujmowany. Wykorzystywane jest z tego ok. 180 mln m sześć na rok.

W części kopalń metan od razu jest wypuszczany do atmosfery. To są ilości rzędu 700 mln m sześć. na rok, a więc ok. 20 proc. ilości gazu, jaki wydobywa się w Polsce. To więc duża strata. Ja wykorzystuję do ogrzewania domu ok. 100 m sześć gazu na rok. Proszę sobie wyobrazić jak wielką stratą jest więc obecnie wypuszczanie do atmosfery 700 mln m sześciennych gazu rocznie.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 762 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP