XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Odkopano szyb do zabytkowej sztolni pod Zabrzem

Odkopano szyb do zabytkowej sztolni pod Zabrzem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Odkopano już główny szyb do ciągnącej się pod Zabrzem XIX-wiecznej sztolni. Specjaliści rozpoczęli udrażnianie wyrobisk łączących jego podszybie ze sztolnią, a władze Zabrza ogłosiły przetarg na projekty obiektów, które powstaną przy wejściach do sztolni i koncepcję interaktywnych wystaw, które w nich się znajdą.

Chodzi o Główną Kluczową Sztolnię Dziedziczną - unikatowe w skali świata podziemia kopalniane w śródmiejskiej części Zabrza. Wybudowany w latach 1799-1863 podziemny kanał ciągnął się 14 kilometrów z Zabrza do Chorzowa. Odwadniano nim kopalnie i spławiano łodzie z węglem. Dla turystów do 2012 r. udostępniona ma zostać zabrzańska część sztolni - ok. 2 kilometry.

Jak poinformował PAP w środę Tomasz Bugaj z zabrzańskiego magistratu, we wtorek ratownicy górniczy rozbili tamy oddzielające podszybie szybu Carnall od ok. 20-metrowego wyrobiska prowadzącego do obu odnóg sztolni. W najbliższych dniach pracownicy firmy prowadzącej roboty udrożnią wyrobisko i odpowiednio je zabezpieczą.

"Stan ceglanej obudowy szybu jest dobry - miejscami nawet lepszy niż przypuszczaliśmy. Ze środka wydobyto - prócz materiału, którym szyb zasypano - trochę żelastwa: wózki, dużo szyn - wszystko z połowy ub. wieku, być może część z tego jakoś wykorzystamy. Wyrobiska są tylko mocno zaszlamione, trzeba to wydobyć i wszystko oczyścić" - mówił Bugaj.

Prace górnicze nad odkopywaniem do głębokości ok. 40 metrów dawnego 503-metrowego szybu Carnall ruszyły z końcem lipca. W przyszłości Carnall będzie pełnił funkcję głównego wejścia do powstającej w sztolni trasy turystycznej.

Jak powiedział Bugaj, który we wtorek brał udział w przebiciu tamy przy szybie, obok podszybia - oprócz łącznika z odnogami rozwidlającej się akurat w tym miejscu sztolni - znajduje się duża pusta komora. Wszystkie wyrobiska wokół szybu, łącznie ze sztolnią na tym odcinku, wydrążono w litym piaskowcu - bez dodatkowych zabezpieczeń.

W ocenie Bugaja, w połowie września być może już po raz pierwszy uda się wejść do sztolni szybem Carnall, a wyjść innym wyjściem - w rejonie ulicy Sienkiewicza.

Niedługo później ma ruszyć pełna wentylacja odcinka sztolni, gdzie trwają prace - co jest niezbędne dla prowadzenia dalszych prac górniczych. Kolejnym etapem będzie przygotowanie projektu urządzenia trasy turystycznej. Przetargi na projekty budowlane i projekty wystaw w obiektach turystycznych na powierzchni ogłoszono w ub. tygodniu.

Zgodnie z założeniami, przygotowana trasa zaczynie się w jednej z dwóch części obecnego skansenu "Królowa Luiza" z czynną parową maszyną wyciągową z 1915 r. Stamtąd turyści zjadą 36 metrów pod ziemię na poziom sztolni, skąd łodziami popłyną ok. 450 metrów do mijanki, w której znajdował się największy podziemny port załadowczy sztolni.

Z portu zwiedzający przejdą wykonanym w ramach adaptacji przekopem do istniejącej drugiej części skansenu, z XIX-wiecznymi i współczesnymi wyrobiskami o łącznej długości 1560 m, oglądając m.in. pracę podziemnych maszyn urabiających. Po powrocie do sztolni dojadą szynową kolejką ok. 2 km do jej zrekonstruowanego wylotu w centrum miasta.

Zanim do sztolni wejdą turyści, trzeba do końca usunąć zalegający w niej teraz muł, po osuszeniu zbudować elektryczną kolejkę, a także odtworzyć lub zbudować resztę podziemnej infrastruktury. Na powierzchni, nad wylotem sztolni w rejonie ul. Miarki, powstanie budynek centrum turystycznego. Kolejne powstaną w obu częściach skansenu "Królowa Luiza".

Zabrze współfinansuje adaptację sztolni ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka - w ramach przedsięwzięcia o nazwie Europejski Ośrodek Kultury Technicznej i Turystyki Przemysłowej w Zabrzu. Unijna dotacja pokryje ok. 41,5 mln zł z szacowanej na 69 mln zł inwestycji. Resztę dołożą władze miasta i samorządu woj. śląskiego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Odkopano szyb do zabytkowej sztolni pod Zabrzem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!