Odejście od węgla wciąż zbyt kosztowne

Odejście od węgla wciąż zbyt kosztowne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W najbliższych latach świat nie zrezygnuje z węgla, bo alternatywne źródła energii są jeszcze zbyt kosztowne, a systemy energetyczne wielu krajów, m.in. Chin i USA są oparte o węgiel. Wykorzystywanie dostępnych innowacji pozwoli jednak zmniejszyć emisję dwutlenku węgla.

Zdaniem uczestników panelu „Innowacje w górnictwie i energetyce” jest wiele technologii, które mogą zbliżyć energetykę opartą o węgiel kamienny do wymagań pakietu klimatycznego, ale nie są wykorzystywane przez przemysł.

Uczestnicy panelu kilkukrotnie podkreślali, że gospodarka nisko emisyjna nie oznacza niskowęglowej. Zdaniem Zygmunta Łukaszczyka, prezesa Katowickiego Holdingu Węglowego i Eurocoal, mamy do czynienia z antywęglową histerią. - Węgiel jest brudny. Wystarczy go dotknąć, żeby się przekonać, ale to nie znaczy, że energia jest brudna. Wszystko zależy od przetworzenia go - mówi Zygmunt Łukaszczyk.

Jednym ze sposobów na zmniejszenie śladu węglowego górnictwa może być lepsze wykorzystanie metanu. W zasobach polskiego węgla jest zmagazynowane 250 mld m sześciennych metanu, jako kopaliny towarzyszącej, która podczas wydobycia jest uwalniana.

Według Łukaszczyka co roku przy wydobyciu węgla powstaje niemal 1 miliard m sześciennych metanu, który ma bardzo dobre własności energetyczne. - Wykorzystujemy jednak w całym sektorze 200 - 220 milionów m sześciennych, a więc 750 - 760 milionów m sześciennych ulatuje do atmosfery - część wprost ze stacji odmetanowania, a część z powietrzem wentylacyjnym - powiedział Łukaszczyk, dodając, że trzeba znaleźć technologię odzysku metanu z powietrza wentylacyjnego, to ok 600 mln m sześciennych metanu

Rainer Kiechl, prezes i dyrektor zarządzający Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe, wskazuje, że przede wszystkim trzeba zwiększyć efektywność energetyczną polskich elektrowni. - Warto zastępować stare nowym, bo to zmiana sprawności z 30 proc. na ponad 40 proc. - mówił Kiechl.

Poprawa efektywności to także stworzenie możliwości magazynowania energii produkowanej w okresach zmniejszonego poboru prądu, a także wykorzystywanie takich możliwości jak produkcja metanolu z dwutlenku węgla.

Obecni na sesji naukowcy, Józef Dubiński, naczelny dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa i Krzysztof Żmijewski, sekretarz Społecznej Rady ds. Zrównoważonego Rozwoju Energetyki, wymienili wiele czystych technologii węglowych, które jednak dotąd nie znajdują należytego zastosowania w przemyśle.

- Innowacyjność to nie pomysł, ale wdrożenie go w przemyśle. Poza przemysłem nie ma innowacyjności, a tylko gadanie - powiedział Dubiński. Zdaniem Krzysztofa Żmijewskiego jest kilkanaście technologii, które mogłyby być wykorzystywane w przemyśle węglowym, co pomogłoby górnictwu wyjść z obecnej zapaści.

Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes i dyrektor generalny Rafako, wyjaśniała, że opracowanie nowych technologii w dziedzinie energetyki zajmuje wiele lat, licząc fazę badań, testów w instalacjach przemysłowych, czas na uzyskanie patentów, a firmy, którym proponowane są nowe technologie pytają o to, jak się one sprawdziły w innych przedsiębiorstwach. Agnieszka Wasilewska-Semail uważa, że potrzebne są zachęty dla inwestorów, aby chętniej podejmowali oni ryzyko wdrożenia technicznych innowacji. Na potrzebę pomocy państwa w redukowaniu ryzyka wdrożeń wskazywał także Józef Dubiński.

Zdaniem Małgorzaty Łąckiej-Matusiewicz, dyrektor Departamentu Regulacji i Funduszy Zewnętrznych Tauron Polska Energia, w tej perspektywie środki unijne mają być wydatkowane przede wszystkim przez przedsiębiorstwa. To może pozwolić na wdrożenie wielu innowacyjnych technologii. Podobnie jak inni paneliści uważa jednak, że polityka klimatyczna w większym stopniu powinna być oparta na rzeczywistych możliwościach procesów przemysłowych i warunkach naturalnych poszczególnych państw Unii Europejskiej.

Piotr Piela, partner zarządzający Działem Doradztwa Biznesowego EY uważa, że węgiel wciąż ma przyszłość. W roku 2040 jedna trzecia energii w USA będzie uzyskiwana z węgla. Na węglu oparta jest także energetyka Australii, Chin i RPA. - Koszt całkowitego odejścia od węgla w światowej gospodarce byłby zbyt wysoki i to się nie wydarzy - mówi Piotr Piela, dodając, że trzeba wykorzystywać dostępne sposoby wykorzystania węgla przy mniejszej emisji dwutlenku węgla.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!