Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Odbicie cen węgla energetycznego dopiero w roku 2017?

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
17-08-2015 10:46
Odbicie cen węgla energetycznego dopiero w roku 2017?
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Ceny węgla w ARA od początku 2015 r. spadły o ok. 12 proc. Odbicia cen węgla można spodziewać się w roku 2017 - napisano w raporcie Domu Maklerskiego mBanku poświęconym spółkom energetycznym.

- Ceny węgla ARA spadły od początku 2015 r. o 12 proc., co nie jest zmartwieniem jedynie dla kopalni, ale również dla zintegrowanych pionowo koncernów energetycznych i tych których portfel wytwórczy oparty jest o koszty stałe (jak atom, węgiel brunatny, woda). Głównym beneficjentem tej sytuacji może być Enea, która powinna w obecnych warunkach dostać bardziej konkurencyjne oferty dostaw. W naszych prognozach odbicie cen węgla zakładamy w roku 2017 – oceniają analitycy Domu Maklerskiego mBanku w raporcie poświęconym spółkom energetycznym.
Zwracają uwagę, że obserwowane od wielu miesięcy załamanie cen węgla, przy wysokich kosztach spółek węglowych, zaowocowało tym, że sektor w 2014 roku zanotował stratę na sprzedaży na poziomie 2,5 mld zł. W tym roku mimo podejmowanych wysiłków marża jednostkowa pozostaje ujemna ze względu na dalsze spadki cen węgla. Częściowo wynika to jednak z wyprzedaży surowca ze zwałów po niskich cenach, co miało zapewnić płynność finansową Kompanii Węglowej.

Aktualny stan zapasów węgla energetycznego to nieco ponad 6 mln ton wobec ponad 9 mln ton notowanych w ubiegłym roku.

- Sytuacja podażowo-popytowa powinna się więc powoli normować, szczególnie że ze względu na rosnące zapotrzebowanie na energię przestała już spadać produkcja w blokach opalanych węglem. Nie oznacza to jednak, że w najbliższych miesiącach należy oczekiwać wzrostu cen tego paliwa – czytamy w raporcie.

Analitycy DM mBanku oceniają, że w tym kontekście najbliższe miesiące będą upływać pod znakiem wdrażania konkretnych inicjatyw obniżających kosztochłonność wydobycia. Według prezentacji przedstawianych zarówno przez KHW jak i KW pierwsze efekty już się pojawiają, ale bez dodatkowego wsparcia kapitałowego wysiłki te mogą okazać się niewystarczające.

Prezes KW twierdzi, że zwiększenie efektywności (zmiana organizacji pracy, zmniejszenie liczby eksploatowanych ścian) pozwoli docelowo na zmniejszenie jednostkowego kosztu do 226 zł na tonę (obecnie 258 zł na tonę a średnia za ubiegły rok to 295 zł na tonę). Dzięki temu już w pierwszym półroczu KW zanotowała dodatni zysk EBITDA na poziomie 240 mln zł.

- Brak szczegółowych danych nie pozwala oczywiście na ocenę jakości tych zysków (być może wynikają z krótkotrwałych efektów ograniczenia kosztów prac przygotowawczych itp.), ale jeśli rzeczywiście udałoby się trwale przywrócić zysk na sprzedaży węgla to „jedynym” problemem byłoby wzmocnienie kapitałowe spółek węglowych, które ma się odbyć poprzez utworzenie Nowej Kompanii Węglowej czy sprzedaż kopalni Makoszowy i Brzeszcze do chętnych inwestorów – podkreślono w raporcie.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP