Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Od podstaw wybudują kopalnię w Jaworznie

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
23-11-2011 12:50
Od podstaw wybudują kopalnię w Jaworznie
Fot. KWK Sp. z o.o.

Byłaby to kopalnia z dwoma upadowymi, nie będzie ona miała szybu. Koszt jej budowy to ok. 700-800 mln zł - mówi dla portalu wnp.pl Piotr Kosowicz, prezes zarządu KWK Sp. z o.o.

KWK Sp. z o.o. zamierza wybudować w Jaworznie-Szczakowej kopalnię węgla kamiennego. Kopalnia będzie wydobywać węgiel ze złoża Obszaru Górniczego Jan Kanty 1, docelowo w pokładzie 510.
- Byłaby to kopalnia z dwoma upadowymi, nie będzie ona miała szybu - mówi dla portalu wnp.pl Piotr Kosowicz, prezes zarządu KWK Sp. z o.o. - Koszt budowy kopalni szacujemy na ok. 700-800 mln zł. Jej wydobycie ma wynieść ok. 3 mln ton węgla rocznie. Stałe zatrudnienie w nowej kopalni znajdzie ok. 1600 osób.

Prezes Piotr Kosowicz zaznacza, że eksploatacja nie będzie miała negatywnego wpływu na powierzchnię. Teren przeznaczony pod budowę kopalni znajdują się w sąsiedztwie linii kolejowej, obszarów leśnych, niezwartej zabudowy mieszkaniowej, potoku Kozi Bród oraz obszaru dawnej huty szkła.

Mieszkańcy Jaworzna usłyszeli o zamyśle budowy kopalni w niefortunnym czasie, kiedy cała Polska oglądała obrazki z bytomskiej dzielnicy Karb. Tam nałożyły się długie lata eksploatacji.

- W przypadku Jaworzna jest zupełnie inaczej, nie będzie problemu szkód - zaznacza prezes Kosowicz. - Inna rzecz, że ludzie po obrazkach z Bytomia nieufnie podchodzą do wszelkich prac. Myślą, że drążenie upadowych wpłynie negatywnie na powierzchnię. A wiadomo, że nie wpłynie. Przypomnę, że przecież w centrum Warszawy też drążone są wyrobiska przy budowie linii metra. Drążenie upadowych nie będzie powodowało żadnych szkód górniczych.

Spółka ubiega się o uzyskanie koncesji na wydobycie. Prezes Kosowicz liczy, że uzyska ją w pierwszym kwartale 2012 roku. Wówczas będą mogły ruszyć prace przygotowawcze. Prezydent Jaworzna musi wcześniej wydać decyzję środowiskową.

- Sądzę, że ta decyzja zostanie wydana, nowa kopalnia to przecież miejsca pracy na kolejnych 25 lat, to przychody dla miasta - mówi prezes Kosowicz. - Pierwszy węgiel ma wyjechać z kopalni w 2016 roku.

Jeżeli spółka uzyska koncesję, to pokaże, że można w Polsce od zera wybudować kopalnię.

- Rynek czeka na taki sygnał - ocenia prezes Kosowicz. - Jeżeli wszystko się powiedzie, to zaprosimy do współpracy znaczącego inwestora z Polski, bądź zagranicy. Prowadzimy rozmowy z potencjalnymi inwestorami. Miasto Jaworzno chce, byśmy wydobywali w systemie podsadzkowym. Do tego potrzebny jest piasek, a tak się szczęśliwie składa, że w pobliżu jest ulokowana kopalnia piasku. Myślę, że to kolejny argument za realizacją tego przedsięwzięcia - podsumowuje prezes Piotr Kosowicz.

Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP