Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ocenili skutki eksploatacji węgla pod terenami Mikołowa

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
22-10-2017 07:45
Ocenili skutki eksploatacji węgla pod terenami Mikołowa

Oceniono skutki eksploatacji górniczej pod Mikołowem.

Pod terenami gminy Mikołów eksploatację prowadzić będą  KWK Budryk, KWK Bolesław Śmiały oraz KWK Ruda Ruch Bielszowice i Ruch Halemba.

 • 19 października br. w siedzibie Urzędu Miasta Mikołów odbyło się 
 • 24 posiedzenie Zespołu Porozumiewawczego ds. oceny eksploatacji górniczej pod terenami gminy Mikołów.
 • Przedstawiciele kopalń Ruda, Bolesław Śmiały, Budryk i Wujek omówili eksploatację górniczą dokonaną w II i III kwartale 2017 roku, a także eksploatację projektowaną w IV kwartale 2017 roku i w I kwartale 2018 roku.
Spotkaniu przewodniczył zastępca dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach. W obradach uczestniczył Burmistrz Mikołowa, a także przedstawiciele: Wyższego Urzędu Górniczego, Urzędu Miasta Mikołów, Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA, Polskiej Grupy Górniczej Sp. z o. o. oraz przedstawiciele kopalń: Ruda, Bolesław Śmiały, Makoszowy, Budryk i Wujek.

Na wstępie omówiono stan realizacji czterech uchwał podjętych na 23 posiedzeniu zespołu. Dyrektor Oddziału KWK Ruda Ruch Bielszowice poinformował o postępie robót hydrotechnicznych prowadzonych przez kilka lat na terenie dzielnicy Borowa Wieś.

 Później przedstawiciel Polskiej Grupy Górniczej przedstawił informację na temat zaawansowania prac zmierzających do uzyskania koncesji na złoże Śmiłowice.

 Trzecia i czwarta uchwała dotyczyła budynków od nr 2 do nr 14 przy ulicy Spyry w sołectwie Bujaków. Dyrektor Oddziału KWK Bolesław Śmiały poinformował członków zespołu o wynikach pomiarów osiadań prowadzonych w tym rejonie, a dyrektor KWK Budryk przedstawił wyniki ekspertyzy w zakresie wpływu wstrząsów wysokoenergetycznych, generowanych z obszaru górniczego kopalni Budryk na wymienione zabudowania. 

W kolejnej części posiedzenia przedstawiciele kopalń Ruda, Bolesław Śmiały, Budryk i Wujek omówili eksploatację górniczą dokonaną w II i III kwartale 2017 roku, a także eksploatację projektowaną w IV kwartale 2017 roku i w I kwartale 2018 roku, wraz z przedstawieniem oddziaływania tej eksploatacji na powierzchnię terenu i prezentacją zakresu usuwania szkód spowodowanych ruchem zakładu górniczego.

Z zaprezentowanego materiału wynika, że w IV kwartale 2017 r. i w I kwartale 2018 r., podobnie jak w II i III kwartale 2017 r., pod terenami gminy Mikołów eksploatację prowadzić będą  KWK Budryk, KWK Bolesław Śmiały oraz KWK Ruda Ruch Bielszowice i Ruch Halemba. 

Przedstawiciel KWK Makoszowy poinformował o aktualnym stanie likwidacji zakładu górniczego i zamierzeniach w tym zakresie oraz realizacji napraw szkód górniczych w granicach gminy Gierałtowice.

W swoim wystąpieniu przedstawiciel Urzędu Miasta Mikołowa zwrócił uwagę na zaniepokojenie mieszkańców sołectwa Bujaków, związane z odczuwalnymi w ich budynkach wstrząsami wysokoenergetycznymi. Podkreślił również duże zainteresowanie społeczności lokalnej planowaną realizacją przedsięwzięcia pt. „Wydobywanie kopalin: węgla kamiennego i metanu ze złoża „Śmiłowice”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

35 179 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

735 047 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP