Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ocenili eksploatację górniczą pod terenami Zabrza

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
14-10-2017 10:58 |  aktualizacja: 14-10-2017 11:20
Ocenili eksploatację górniczą pod terenami Zabrza

Zespół porozumiewawczy ocenił skutki eksploatacji prowadzonej pod terenami Zabrza.

Fot. PTWP (Andrzej Wawok).

12 października w Zakładzie Górniczym Siltech Sp. z o.o. w Zabrzu, odbyło się posiedzenie Zespołu Porozumiewawczego ds. oceny eksploatacji górniczej pod terenami miasta Zabrze.

 • Szczególną uwagę zwrócono na zadanie podwyższenia i uszczelnienia wałów rzeki Kłodnicy, wymagającego korekty prognoz osiadania terenu w rejonie przedsięwzięcia.
 • Związane to jest z zakończeniem eksploatacji górniczej prowadzonej przez kopalnię Makoszowy, jak również zainteresowaniem możliwością wydobycia węgla kamiennego z części złoża Makoszowy przez kopalnie należące do Polskiej Grupy Górniczej.
Spotkaniu przewodniczył dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach.

W obradach uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Miasta Zabrze, Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach, Polskiej Grupy Górniczej Sp. z o.o., Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA w Bytomiu Oddział w Czeladzi Centralny Zakład Odwadniania Kopalń oraz zakładów górniczych: SRK SA Oddział KWK Makoszowy, PGG sp. z o.o. Oddział KWK Sośnica, PGG Sp. z o.o. Oddział KWK Ruda Ruch Bielszowice i Zakład Górniczy Siltech Sp. z o.o.

Podczas posiedzenia omówiono realizację uchwał podjętych na poprzednim posiedzeniu zespołu, dotyczących przedsięwzięć terytorialnie związanych z dzielnicą Makoszowy.

Szczególną uwagę zwrócono na zadanie podwyższenia i uszczelnienia wałów rzeki Kłodnicy, wymagającego korekty prognoz osiadania terenu w rejonie przedsięwzięcia.

Związane to jest z zakończeniem eksploatacji górniczej prowadzonej przez kopalnię Makoszowy, jak również zainteresowaniem możliwością wydobycia węgla kamiennego z części złoża Makoszowy przez kopalnie należące do Polskiej Grupy Górniczej.

Przedstawiono też zakres eksploatacji górniczej dokonanej w okresie II i III kwartału 2017 roku oraz zamierzenia eksploatacyjne na najbliższe półrocze.

Omówiono również aktualny stan likwidacji zakładu górniczego KWK Makoszowy oraz realizację wniosków o naprawę szkód górniczych i wielkości poniesionych na ten cel nakładów.

Przedstawiciel Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, poinformował o działalności turystycznej Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido oraz zakresie zrealizowanych przedsięwzięć niezbędnych do włączenia do ruchu turystycznego obiektów Kopalni Królowa Luiza i Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej.

Omówił również prowadzone aktualnie działania w kierunku inwentaryzacji wyrobisk pozostawionych po dawnej, płytkiej eksploatacji oraz pustek powstałych w górotworze, zalegających na małej głębokości.

Jak podkreślono w trakcie posiedzenia, utrata ich stateczności, objawiająca się najczęściej zawałem, może powodować wystąpienie deformacji nieciągłych na powierzchni, głównie w postaci zapadlisk.

Ze względu na wagę zidentyfikowanego problemu i konieczność podjęcia działań profilaktycznych ograniczających zagrożenie wystąpienia jego skutków na powierzchni, podjęto uchwałę o monitorowaniu przedmiotowego zagadnienia na następnych posiedzeniach zespołu porozumiewawczego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

35 970 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

723 623 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP