PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ocena zagrożeń ze strony wyrobisk górniczych mających połączenie z powierzchnią usytuowanych w zlikwidowanych podziemnych zakładach górniczych

Autor: Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie nr 2(246)/2015
24-10-2015 14:06 |  aktualizacja: 13-07-2015 12:30
Ocena zagrożeń ze strony wyrobisk górniczych mających połączenie z powierzchnią usytuowanych w zlikwidowanych podziemnych zakładach górniczych
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

W artykule omówiono metodykę oceny zagrożeń ze strony wyrobisk górniczych mających połączenie z powierzchnią, usytuowanych na terenach zlikwidowanych podziemnych zakładów górniczych, oraz wyniki ich inwentaryzacji przeprowadzonej na terenie zlikwidowanych kopalń węgla kamiennego Zagłębia Dąbrowskiego. Przedstawiono informację o Archiwum Dokumentacji Mierniczo-Geologicznej przy Wyższym Urzędzie Górniczym oraz wykorzystaniu w pracach inwentaryzacyjnych zgromadzonej w nim dokumentacji mierniczo-geologicznej, zawierającej informacje o wyrobiskach górniczych zlikwidowanych zakładów górniczych.

Wprowadzenie
Brak szczegółowego rozpoznania lo¬kalizacji zlikwidowanych szybów, sztolni i upadowych po dawnej działalności górni¬czej powodował, że nie podejmowano do tej pory prób oceny wpływu oraz zagrożeń związanych z wyrobiskami górniczymi mającymi połączenie z powierzchnią. Przy¬czyny ujawniania się zapadlisk w miejscach zlikwidowanych wcześniej wyrobisk, np. w lasach, na osiedlach miejskich i drogach, analizowano wyłącznie jednostkowo, co nie służyło formułowaniu wniosków o charak¬terze kompleksowym.
Wyższy Urząd Górniczy od lat 90. ubie¬głego stulecia podejmował starania zmierza¬jące do identyfikacji obszarów zagrożeń ze strony płytkich zrobów, szybów i szybików po dawnej eksploatacji górniczej, głównie w obrębie Górnośląskiego Zagłębia Węglo¬wego (GZW). Wnioski zawarte w raporcie OSG/8/1998 "Z rozpoznania płytkiej eks¬ploatacji górniczej w obszarach górniczych czynnych kopalń Górnośląskiego Zagłębia Węglowego", opracowanym przez pracowników departamentu Ochrony Środowiska i Gospodarki Złożem wskazywały, iż:
- Na całkowitą powierzchnię (152,1 km1 2) objętą do 1998 r. eksploatacją 42 ko¬palń węgla kamiennego GZW, 26,4 km2 (13%) to rejony, gdzie występuje płytkie kopalnictwo rud cynku i ołowiu. Łącznie, w obrębie obszarów górniczych obję¬tych płytką eksploatacją górniczą węgla kamiennego oraz rud cynku i ołowiu, zlikwidowane były 3004 szyby i 137 upa¬dowych.
- W 12 zlikwidowanych kopalniach i zakładach górniczych ("Dębieńsko", "Grodziec", "Jan-Kanty", "Jowisz", "Katowice-Kleofas", "Niwka-Modrzejów", "Porąbka-Klimontów", "Powstańców Śląskich", "Siemianowice", "Siersza", "Sosnowiec", "Wojkowice"), na powierzchni 132 km2, gdzie odnotowano prowadzenie płytkiej eksploatacji węgla kamiennego oraz rud cynku i ołowiu, znajduje się 1135 zlikwidowanych szybów i 66 upadowych.

Z kolei, w raporcie OSG 8/2009 "W sprawie zlikwidowanych szybów w zakładach górniczych węgla kamiennego GZW po 1990 r.", sporządzonym na podstawie analizy dokumentów dostępnych w działach: mierniczo-geologicznych, energomechanicznych oraz gospodarki mieniem zakładów górniczych, przedstawiono analizę 64 kopalń węgla kamiennego. Zebrane dane prowadziły do następujących wniosków:

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

39 234 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

730 095 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 992 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP