Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Obrady podzespołu roboczego: związkowcy przeciwni prywatyzacji JSW

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
04-04-2011 12:34
Obrady podzespołu roboczego: związkowcy przeciwni prywatyzacji JSW

4 kwietnia w Katowicach w obecności wiceminister gospodarki Joanny Strzelec-Łobodzińskiej związkowcy zaznaczyli, że są przeciw obecnej formule prywatyzacji JSW.

W Katowicach omawiano kwestie prywatyzacji górnictwa w ramach obrad podzespołu roboczego, który funkcjonuje w oparciu o ustalenia Zespołu Trójstronnego do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników.
Na spotkaniu nie zjawił się minister skarbu Aleksander Grad. Związkowcy mówili więc o swych wątpliwościach wiceminister gospodarki Joannie Strzelec-Łobodzińskiej.

Obecny na spotkaniu prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Jarosław Zagórowski odniósł się między innymi do postulatu strony społecznej, która chce zagwarantowania ustawowego, że Skarb Państwa zachowa władztwo nad JSW.

Wskazał, że zmiany ustawowe byłoby trudno przeprowadzić, gdyż na to potrzeba dużo czasu. A jak wiadomo, termin debiutu JSW na warszawskim parkiecie ustalono na 30 czerwca.

Dlatego jest zamysł, by odpowiednie zapisy znalazły się w statucie JSW, o co także od dłuższego czasu postulują związki zawodowe.

Chodzi o to, by w kolejnych latach Skarb Państwa miał wpływ na zarządzanie JSW. Nowy statut JSW już opracowano i został przyjęty przez radę nadzorczą. Potrzebne jest jeszcze jego zatwierdzenie przez Walne Zgromadzenie JSW.

- Strona społeczna nie zgadza się na upublicznienie Jastrzębskiej Spółki Węglowej - mówi dla portalu wnp.pl Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce, który uczestniczył w obradach podzespołu roboczego zajmującego się prywatyzacją. - Muszą być w pełni zabezpieczone interesy pracownicze, by związki mogły przystąpić do dyskusji o upublicznieniu. Poza tym musi być przestrzegana strategia dla górnictwa.

Związki chcą też, by środki z debiutu poszły na inwestycje w spółce, a nie na potrzeby budżetu. Wskazują, że szybka prywatyzacja mająca na celu łatanie dziury budżetowej nie spotka się z ich aprobatą.

Wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska wskazała, że podzespół roboczy nie jest miejscem, w którym miałyby się rozstrzygać kwestie dotyczące prywatyzacji JSW.

W tej materii bowiem Ministerstwo Skarbu Państwa prowadzi odrębne rozmowy ze związkami działającymi w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Według wiceminister Strzelec-Łobodzińskiej obecny czas jest sprzyjający dla debiutu giełdowego JSW. Mamy bowiem do czynienia z dobrą koniunkturą na rynku węgla koksowego i koksu. Ponadto takie upublicznienie będzie korzystne dla załogi JSW, choćby ze względu na akcje pracownicze.

Akcje JSW mieliby otrzymać wszyscy pracownicy spółki, również nieuprawnieni do tego, na co już wcześniej zwracał uwagę minister skarbu Aleksander Grad.

Była też mowa w trakcie obrad podzespołu o kwestiach płacowych. Związkowcy z JSW domagają się 10 proc. podwyżki wynagrodzeń. Zarząd spółki wskazuje, że mógłby się na to zgodzić, ale tylko przy powiązaniu płac z wydajnością.

Jerzy Dudała

NA GIEŁDZIE

GPW [GPW]

kurs:

42.90 PLN -0.24 (-0.56%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP