O najważniejszych sprawach górnictwa na EEC 2013

O najważniejszych sprawach górnictwa na EEC 2013
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach odbędą się również panele poświęcone branży górniczej.

Tematyka górnicza pojawi się we wtorek, 14 maja, kiedy to w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego dojdzie do otwarcia Centrum Czystych Technologii Węglowych. Uroczystość odbędzie się w siedzibie Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach.

Z kolei w środę, 15 maja, Biuro Centrum przy ulicy Mickiewicza 29 w Katowicach gościć będzie przedstawicieli branży górniczej. Od 9.30 do 11.30 potrwa tam bowiem sesja zatytułowana „Trendy w światowym górnictwie węgla kamiennego”.

W trakcie sesji omówiony zostanie szereg tematów istotnych dla sektora węglowego, w tym m.in. tendencje dotyczące popytu największych odbiorców węgla, polityka ochrony klimatu na świecie i w Europie jako czynnik kształtujący perspektywę rozwojową światowego górnictwa węgla kamiennego. Będzie też mowa o węglu w kontekście ekspansji paliw alternatywnych (gaz z łupków, OZE) oraz o tym, czy możliwe jest przeorientowanie polityki unijnej wobec górnictwa.

W sesji uczestniczyć będą m.in. Tomasz Tomczykiewicz - wiceminister gospodarki, Nigel Yaxley - wiceprezes Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal, Peter Archbold - szef Działu Basic Materials z Fitch Ratings, Józef Dubiński - dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa, Roman Łój - prezes Katowickiego Holdingu Węglowego, Maciej Kaliski - wiceminister gospodarki w latach 2011-2012, dyrektor Departamentu Górnictwa Ministerstwa Gospodarki, Jerzy Podsiadło - prezes Węglokoksu, Marek Uszko - wiceprezes Kompanii Węglowej ds. produkcji, Jarosław Zagórowski - prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, a także przedstawiciel firmy Energetický a průmyslový holding a.s.(EPH).

Zapowiada się interesująca dyskusja zważywszy na obecną sytuację na światowym rynku węgla.

Mówiąc o nim nie sposób przecenić roli Chin. To hegemon na światowym rynku węglowym. Zdołały one wyprodukować w 2012 roku 3 mld 700 mln ton węgla, a zaimportowały go ok. 240 mln ton. Prognozy wskazują, że nie widać na horyzoncie możliwości odejścia od węgla jako nośnika energii elektrycznej. Węgiel stał się towarem międzynarodowym.

Popyt na węgiel wzrasta wszędzie, poza Stanami Zjednoczonymi z uwagi boomu na gaz łupkowy na tamtejszym rynku. Stąd producenci węgla ze Stanów Zjednoczonych starają się eksportować tyle węgla, ile tylko można.

Już teraz na rynku amerykańskim mają ponad 100 mln ton węgla za dużo. A w perspektywie kolejnych lat nadwyżka węgla energetycznego może tam sięgnąć 230 mln ton.

Perspektywy ekonomiczne w Europie nie są zbyt dobre, popyt na energię elektryczną nie będzie w najbliższym czasie rósł, ale raczej utrzymywał się na stałym poziomie.

Jeżeli chodzi o światowy handel węglem, to przesuwa się on w kierunku basenu Pacyfiku. Ceny węgla są obecnie ustalane w Azji. Rośnie import węgla w Chinach oraz eksport tego surowca realizowany przez Indonezję.

Również Indie mają zwiększać import węgla i niebawem mogą się stać największym importerem węgla w zakresie importu realizowanego drogą morską.

Polska z wydobyciem rocznym węgla kamiennego oscylującym wokół 70 mln ton przestała być graczem liczącym się na rynku globalnym. Problemem polskiego górnictwa są wysokie koszty (wynoszące ok. 300 zł na tonę).

- Trzeba poczynić działania w zakresie poprawy organizacji pracy w kopalniach, ponadto należy zmierzać w kierunku możliwie optymalnego wykorzystywania maszyn i urządzeń górniczych - mówi portalowi wnp.pl prof. Józef Dubiński, szef Głównego Instytutu Górnictwa. - W przeciwnym wypadku rzeczywiście niebawem polskie górnictwo dojdzie do ściany.

I właśnie problemy rodzimego górnictwa będą wiodącym tematem kolejnej sesji.

Odbędzie się ona również 15 maja w gmachu Biura Centrum, ulokowanym w Katowicach przy ulicy Mickiewicza 29, w godzinach od 12.00 do 14.00. Wówczas zapewne dojdzie do ożywionej dyskusji na temat górnictwa węgla kamiennego w Polsce.

Wśród poruszonych tematów znajdą się między innymi te poświęcone presji cenowej, importowi węgla, strukturze kosztów wydobycia, czy warunkom górniczo-geologicznym. Będzie też mowa o inwestycjach, a także możliwych scenariuszach dotyczących przyszłości branży.

W sesji mają uczestniczyć między innymi: Tomasz Tomczykiewicz - wiceminister gospodarki, Paweł Tamborski - wiceminister skarbu, Bogdan Fiszer - prezes Conbelts Bytom, Maciej Kaliski - wiceminister gospodarki w latach 2011-2012, dyrektor Departamentu Górnictwa Ministerstwa Gospodarki, Kazimierz Grzechnik - prezes Południowego Koncernu Węglowego, Michał Herman - prezes Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia, Waldemar Łaski - prezes Famuru, Roman Łój - prezes Katowickiego Holdingu Węglowego, Janusz Olszowski - prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, Janusz Steinhoff - były wicepremier i minister gospodarki, Zbigniew Stopa - prezes Lubelskiego Węgla Bogdanka, Joanna Strzelec-Łobodzińska - prezes Kompanii Węglowej, Jarosław Zagórowski - prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Oktawian Zając, Principal w The Boston Consulting Group.

Z pewnością nie zabraknie wymiany opinii na bieżące górnicze tematy. Tym bardziej, że Ministerstwo Gospodarki pracuje obecnie nad aktualizacją strategii dla sektora górniczego.

- Analizując dotychczasowe procesy przekształceń własnościowych w polskim górnictwie, trzeba stwierdzić, że nie można się ograniczyć do jednej formy przekształceń - zaznacza Maciej Kaliski, dyrektor Departamentu Górnictwa resortu gospodarki. - Różne formy powinny być dopuszczalne, pracujemy nad zmianą strategii i tego typu zapisy będziemy proponować. Muszą być spełnione dwa warunki brzegowe: możliwość wpływu na sytuację na rynku węgla oraz zgoda społeczna - podkreśla Maciej Kaliski.

Jego zdaniem nie trzeba wykluczać możliwości konsolidacji podmiotów górniczych. Ponadto należy też brać pod uwagę możliwość konsolidacji z przedsiębiorstwami z innych sektorów, w tym z sektora elektroenergetycznego.

Sytuacja polskiego górnictwa wymaga konkretnych działań. Koszty wydobycia wynoszące ok. 300 zł na tonie nie zezwalają na skuteczne konkurowanie na rynku węgla.

O tym wszystkim będzie mowa w trakcie sesji górniczych, które odbędą się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Jerzy Dudała



×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: O najważniejszych sprawach górnictwa na EEC 2013

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!