Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

NWR z Bogdanką zwiększyłby rezerwy węgla o ponad 50 proc.

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
04-11-2010 18:12
NWR z Bogdanką zwiększyłby rezerwy węgla o ponad 50 proc.

Przejęcie Bogdanki przez NWR zwiększyłoby rezerwy węgla grupy z około 407 mln ton do 658 mln ton, a za kilka lat poziom produkcji sięgnąłby 25 mln ton węgla rocznie i niewiele ustępował wydobyciu nawet tak dużych rosyjskich producentów jak Raspadskaja.

New World Resources, producent węgla energetycznego, koksowego i koksu notowany na giełdach w Londynie, Warszawie i Pradze, który chce przejąć Lubelski Węgiel Bogdanka, przedstawił dzisiaj w Warszawie przesłanki zainteresowania polską firmą.
- Przejęcia i fuzje są bardzo ważnym filarem strategii NWR. Naturalnym dla nas regionem jest Polska, największy producent węgla w Europie - mówił Jan Fabian, dyrektor operacyjny New World Resources ( NWR) podczas dzisiejszego Czesko-Polskiego Forum Energetyczno-Inwestycyjnego w Warszawie.

NWR pokazał, że po przejęciu Bogdanki, a uwzględniając plany rozwoju produkcji obydwu spółek, wzmocniona NWR za kilka lat miałaby zdolności produkcyjne rzędu 25 mln ton rocznie (NWR -14 mln ton i Bogdanka - 11,1 mln ton). Po połączeniu NWR i Bogdanki powstałby, jak dowodził Fabian, lider na rynku węgla w Europie Środkowej niewiele ustępujący wielkością produkcji na przykład dużej rosyjskiej firmie Raspadskaja o produkcji około 30 mln ton węgla rocznie.

Po przejęciu Bogdanki wzmocnione tak NWR istotnie poprawiłoby też swoje parametry finansowe. Bazując na danych za pierwsze półrocze 2010 roku, NWR wskazał, że przejęcie Bogdanki oznaczałoby powstanie firmy o przychodach w tym okresie rzędu 860 mln euro (NWR - 716 mln euro i Bogdanka - 144 mln euro) i zysku netto na poziomie 139 mln euro (NWR - 113 mln euro i Bogdanka - 26 mln euro). Przejęcie Bogdanki poprawiłoby też wskaźnik EBITDA NWR. W pierwszym półroczu wyniósł on w NWR około 169 mln euro, a w Bogdance około 49 mln euro. Razem dawałoby to 218 mln euro i wskaźnik EBITDA wzmocnionej NWR byłby większy niż kopalni Raspadskaja (215 mln euro).

Dyrektor Jan Fabian zwracał też uwagę, że po przejęciu Bogdanki istotnie wzrosłyby rezerwy węgla grupy, bo z około 407 mln ton do 658 mln ton.

- Ważna jest dywersyfikacja produktowa. Bogdanka zależy dzisiaj od energetyki. Jeśli połączymy firmy, to uzyskujemy bardzo zrównoważone portfolio produktowe - mówił Jan Fabian.

Z przedstawionych danych wynikało, że NWR po przejęciu Bogdanki w I półroczu 2010 roku ze sprzedaży węgla energetycznego uzyskałby około 33 proc. przychodów - bez Bogdanki niespełna 20 proc. Sprzedaż węgla koksowego dałaby mu około 38 proc. przychodów - bez Bogdanki nieco ponad 46 proc., a sprzedaż koksu stanowiłaby około 16 proc. wobec około 19 proc. bez Bogdanki.

KOMENTARZE (13)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP