PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

NWR ruszył z budową kopalni Dębieńsko

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
05-12-2011 05:43
NWR ruszył z budową kopalni Dębieńsko

Kopalnię Dębieńsko zamknięto 11 lat temu jako nierentowną. NWR zainteresowały jednak złoża.

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

11 lat po zamknięciu kopalni „Dębieńsko” w Czerwionce-Leszczynach na Śląsku, 3 grudnia oficjalnie zainaugurowano prace, w wyniku których za sześć lat ma ruszyć tam wydobycie węgla z nowej kopalni. Projekt, o wartości ponad 0,5 mld euro, realizuje koncern NWR, który zapowiada, że wydobycie węgla z tej kopalni zacznie się w 2017. Koszt inwestycji to ok. pół miliarda euro.

Uroczystość rozpoczęcia prac budowlanych nieprzypadkowo zorganizowano w przededniu Barbórki. Choć do wydobycia pierwszej tony węgla jeszcze daleko, zadbano o tradycyjny górniczy ceremoniał. Już wcześniej do dawnej świetności przywrócono budynek kopalnianej cechowni, teraz poświęcono nowy obraz świętej Barbary i odrestaurowano pomnik, upamiętniający poległych górników. Grała górnicza orkiestra.
Jak poinformował NWR, rozpoczęcie budowy w gminie Czerwionka-Leszczyny (powiat rybnicki) oznacza początek prac nad wydrążeniem otworu lub wejścia dla upadowej nr 1, pierwszej z dwóch planowanych upadowych w przyszłej kopalni, której teren został już uprzątnięty i przygotowany do budowy.

Przewiduje się, że prace nad upadową nr 2 rozpoczną się latem przyszłego roku. Rozpoczął się już proces szczegółowego planowania technologicznego kolejnych elementów projektu robót podziemnych. Oczekuje się, że zostanie on zakończony do końca marca 2012 r.

- Dębieńsko jest naszym najważniejszym projektem rozwojowym. Zadeklarowaliśmy inwestycje o wartości ponad pół miliarda euro, a także stworzenie w ciągu najbliższych lat ponad 2 tys. nowych miejsc pracy. Jest to pierwsza od ponad dwóch dekad kopalnia, która zostanie otwarta na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. Spodziewamy się, że pierwsza tona węgla wyjedzie z kopalni w 2017 r., a oczekiwana roczna produkcja wynosić będzie 2 miliony ton – mówi Mike Salamon, prezes NWR.

NWR posiada 50-letnią koncesję, przyznaną w 2008 r., na wydobycie węgla z Dębieńska. W zeszłym roku złożony został wniosek o poprawkę do tej koncesji, aby umożliwić spółce wydobycie z dodatkowych, płytszych złóż węgla w Dębieńsku. Wydanie zgody na poprawkę do koncesji spodziewane jest do połowy 2012 r. po zakończeniu prac nad raportem środowiskowym.

Całkowite rezerwy w Dębieńsku wynoszą 190 mln ton węgla, z czego oczekuje się, że w 7/8 będzie to węgiel koksujący, a w 1/8 węgiel energetyczny. Oczekuje się, że strukturę jakości węgla koksującego w 2/3 będzie stanowił twardy węgiel koksujący, a w 1/3 półmiękki węgiel koksujący. NWR oczekuje, że średnia produkcja wyniesie w przybliżeniu 2 mln ton rocznie, począwszy od roku 2017.

Całkowite koszty projektu Dębieńsko obejmują 411 milionów euro nakładów inwestycyjnych (CAPEX) oraz 133 miliony euro przedprodukcyjnych kosztów operacyjnych, związanych z istniejącą infrastrukturą.

NWR jest właścicielem spółki OKD – czeskiego producenta węgla. W Polsce NWR pracuje także nad wznowieniem wydobycia węgla w kopalni Morcinek.

NWR jest notowany na giełdach papierów wartościowych w Warszawie, Pradze i Londynie.

KOMENTARZE (53)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP