XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

NWR przeniosło część nakładów na Dębieńsko, ale projekt ruszy bez opóźnień

NWR przeniosło część nakładów na Dębieńsko, ale projekt ruszy bez opóźnień
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Spółka górnicza New World Resources Plc. przeniosła większość wydatków na swój polski projekt Dębieńsko na II poł. 2011 r. i na 2012 r. z powodu procedur administracyjnych, ale podtrzymuje zamiar rozpoczęcia prac w Dębieńsku w tym roku, wynika z raportu półrocznego spółki.

"Wydatki capex na projekt 'Dębieńsko' w pierwszym półroczu 2011 r. wyniosły 1,4 mln euro, ponieważ większość nakładów z tego roku zostało przeniesionych na drugą połowę 2011 r. i 2012 r. z powodu procedur administracyjnych, związanych z procesem nabycia gruntów. Nie spodziewamy się, by miało to wpływ na rozwój projektu i nadal podtrzymujemy nasz zamiar rozpoczęcia prac w tym roku" - głosi raport.

"Całkowite koszty projektu Dębieńsko to 411 mln euro nakładów inwestycyjnych, z czego planujemy zainwestować 20 mln euro w 2011 r., jak również 133 mln euro przedprodukcyjnych kosztów operacyjnych, związanych z istniejącą infrastrukturą" - czytamy dalej.

Początkowo NWR planował tegoroczny capex projektu Dębieńsko na poziomie 50 mln euro.

Projekt ten został ostatecznie zatwierdzony przez radę dyrektorów NWR w czerwcu br.

"Spodziewamy się rozpoczęcia prac na miejscu w dalszej części roku i uruchomienia produkcji w nowej kopalni w 2017 r. Spodziewane wydobycie rzędu 2 mln ton oznaczać będzie wyraźne zwiększenie naszej obecnej produkcji, wynoszącej około 11 mln ton rocznie" - napisał prezes NWR Mike Salamon w oświadczeniu, dołączonym do raportu półrocznego spółki.

NWR posiada 50-letnią koncesję, przyznaną w 2008 r., na wydobycie węgla z Dębieńska, a w 2010 r. NWR złożył wniosek o poprawkę do tej koncesji, aby umożliwić spółce wydobycie z dodatkowych, płyciej położonych złóż węgla w Dębieńsku. "Wydanie zgody na poprawkę do koncesji spodziewane jest w połowie 2012 r. po zakończeniu raportu środowiskowego" - czytamy w raporcie.

"Szczegółowe prace inżynieryjne nad kolejnymi elementami projektu budowlanego rozpoczęły się i planuje się, że zostaną zakończone do końca marca 2012 r." - napisano także w raporcie.

Całkowite rezerwy w Dębieńsku wynoszą 190 Mt węgla, z czego oczekuje się, że 7/8 stanowił będzie węgiel koksujący, a 1/8 węgiel energetyczny. Oczekuje się, że strukturę jakości węgla koksującego w 2/3 będzie stanowił twardy węgiel koksujący, a w 1/3 półmiękki węgiel koksujący, podał też NWR.

W I poł. 2011 roku NWR miało 85,97 mln euro skonsolidowanego zysku netto wobec 115,11 mln euro zysku rok wcześniej, przy przychodach odpowiednio 839,99 mln euro wobec 716,00 mln euro.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: NWR przeniosło część nakładów na Dębieńsko, ale projekt ruszy bez opóźnień

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!