Nowy szef WUG: Mniej kar, więcej dialogu

Nowy szef WUG: Mniej kar, więcej dialogu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Mniej kontroli, ale bardziej wnikliwe; mniej kar, a więcej dialogu z przedsiębiorcami, jak skutecznie rozwiązać najważniejsze problemy kopalń - tak mówi o planowanych przez siebie działaniach nowy prezes Wyższego Urzędu Górniczego (WUG), Piotr Litwa.

We wtorek Litwa, który w piątek odebrał z rąk ministra środowiska nominację na stanowisko prezesa tej najważniejszej górniczej instytucji, oficjalnie rozpoczął urzędowanie. Z tej okazji do WUG przyjechał wiceminister środowiska, Jacek Jezierski.

44-letni Litwa pracuje w organach nadzoru górniczego od 16 lat, od blisko czterech był wiceprezesem WUG. Teraz przejął kierownictwo Urzędu po odwołanym Piotrze Buchwaldzie. Nowy prezes podkreśla, że WUG musi działać w ramach obowiązującego prawa, ale musi też stale przystosowywać się do zmieniających się warunków, by nadzór nad zakładami górniczymi był skuteczny.

äDo tej pory urzędy górnicze sprawowały bardzo rygorystyczny nadzór i kontrolę nad zakładami górniczymi. Byliśmy tam często, byliśmy prawie wszędzie. Tę filozofię będziemy musieli nieco zmienić ľ zdecydowanie mniej kontroli, ale jednocześnie zdecydowanie wyższa jakość kontroliö ľ powiedział prezes Litwa.

Zaznaczył, że w ostatnich latach nadzór górniczy już ograniczył liczbę kontroli, a mimo to urzędy górnicze są w stanie skutecznie interweniować tam, gdzie dochodzi do naruszania przepisów. Chodzi jednocześnie o to, by ľ w myśl prawa o swobodzie działalności gospodarczej - kontrolami nie utrudniać firmom pracy.

äJakość kontroli ściśle wiąże się z zasobem kadrowym, jakim dysponujemy. Duży nacisk będę kładł na to, by był on coraz lepszyö ľ zadeklarował Litwa, zapowiadając intensywne szkolenia zarówno dotychczasowych, jak i nowych pracowników. Podkreślił, że praca inspektora nadzoru górniczego wymaga łączenia wiedzy technicznej, prawnej oraz znajomości praktyki pracy kopalń.

Nowy prezes WUG liczy na zmianę podejścia do bezpieczeństwa pracy w górnictwie, która powinna być efektem ścisłej współpracy firm górniczych z organami nadzoru. Chodzi o to, by nie skupiać się na karach i sankcjach, ale na wspólnym rozwiązywaniu problemów, by w kopalniach było bezpieczniej.

"Chcemy być postrzegani nie tylko jako policja górnicza, ale jako instytucja, która potrafi w niektórych przypadkach doradzić, przy pełnej świadomości, że jesteśmy również organem kontrolnym. Nie chcemy spotykać się z przedsiębiorcami w sądach, a rozstrzygać sporne sprawy w dialogu, na dosyć niskim poziomie" - mówił Litwa.

Jego zdaniem, poprawa bezpieczeństwa pracy na pewno nie nastąpi jedynie przez nakładanie mandatów czy stosowanie wyłącznie sankcji. äMusimy wspólnie z przedsiębiorcami wypracować takie środki organizacyjno-techniczne, które poprawią obecny stan rzeczyö ľ uważa prezes.

Za najważniejsze uznał dotarcie do pracowników kopalń najniższego szczebla, by nie tylko przekazać im wiedzę na temat zasad bezpiecznej pracy, ale i stworzyć motywacyjny system, pozwalający na taką pracę. Chodzi o to, by górnicy, widząc kolegów łamiących przepisy bhp, chcieli nawzajem zwracać sobie uwagę, pilnując tym samym zasad bezpieczeństwa.

"Takie systemy działają w wielu krajach. Jeden pracownik patrzy drugiemu na ręce, czy pracuje bezpiecznie. Jeżeli nie, to nie jest odsuwany od stanowiska pracy przez dozór czy urząd górniczy, ale przez kolegę z brygady, by nie dopuścić do sytuacji wypadkogennej. Chciałbym, aby to zadziałało także u nas" - mówił prezes WUG.

Piotr Litwa jest absolwentem Politechniki Śląskiej (studia górnicze) i Uniwersytetu Śląskiego (prawne problemy górnictwa), doktorem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Od 1992 r. pracował w organach nadzoru górniczego: w Katowicach, a potem w Bytomiu i Gliwicach, gdzie szefował urzędom górniczym. Od stycznia 2005 r. był wiceszefem WUG.

WUG, powszechnie kojarzony głównie z kopalniami węgla kamiennego, nadzoruje całość spraw związanych z górnictwem i kopalnictwem w Polsce. Oprócz WUG nadzór górniczy tworzy w Polsce 10 okręgowych urzędów górniczych i jeden urząd specjalistyczny. Nadzorują one eksploatację we wszystkich ponad 4,5 tys. zakładów górniczych w Polsce, zatrudniających łącznie ok. 180 tys. pracowników (w tym ok. 120 tys. w kopalniach węgla). Oprócz kopalń węgla kamiennego, rud miedzi oraz rud cynku i ołowiu, są to m.in. kopalnie odkrywkowe i otworowe.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowy szef WUG: Mniej kar, więcej dialogu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!