Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Nowe technologie węglowe bezpieczne dla środowiska naturalnego

Autor: wnp.pl
30-07-2009 07:52
Nowe technologie węglowe bezpieczne dla środowiska naturalnego

Czy węgiel brunatny to paliwo, które ma szansę być w przyszłości jednym z ważnych elementów zaplecza energetycznego Polski? O nowoczesnych technologiach wydobywania i przetwarzania węgla brunatnego rozmawiamy z prof. Zbigniewem Kasztelewiczem, z-cą kierownika ds. naukowo-badawczych Katedry Górnictwa Odkrywkowego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Czy nowe technologie węglowe są rzeczywiście bezpieczne dla środowiska naturalnego?
Obecnie testowane technologie można z pewnością zaliczyć do „czystych technologii węglowych”. Umożliwiają one zwiększenie efektywności produkcji energii elektrycznej z węgla brunatnego, wychwytywanie i składowanie CO2 czy też wykorzystanie węgla brunatnego do produkcji paliw płynnych i gazowych. Wydaje się, że to właśnie one w najbliższej przyszłości będą stanowić kierunek rozwoju polskiej elektroenergetyki opartej na węglu brunatnym.

Jak więc powinien wyglądać proces wdrażania takich technologii?

W pierwszej kolejności powinno się wdrożyć instalacje suszenia węgla brunatnego, budować bloki energetyczne na parametry nadkrytyczne pary, co umożliwi osiągnięcie sprawności powyżej 44 proc. W dalszej kolejności do przemysłowego wdrożenia będą przygotowane technologie spalania węgla brunatnego w tlenie czy też zintegrowanej gazyfikacji węgla (IGCC). Konieczność redukcji emisji CO2 spowoduje także konieczność budowy instalacji wychwytywania i składowania CO2. Pierwsze doświadczenia z tego zakresu umożliwi budowa instalacji pilotażowej w elektrowni Bełchatów. Wydaje się jednak, że w przyszłości, aby móc zrekompensować starty energii w procesie wychwytywania i składowania dwutlenku węgla, konieczne będzie budowanie w Polsce bloków o sprawności netto ok. 50 proc.

Czy Polska ma rzeczywiście szanse stać się liderem w rozwoju zaawansowanych technologicznie projektów węglowych?

Z racji posiadanych zasobów węgla, kadry inżynierskiej i naukowej, dotychczasowych doświadczeń i potencjału badawczego, a także możliwości finansowania badań, Polska jest predysponowana do podjęcia roli lidera w badaniach i aplikacji technologii podziemnego zgazowania węgla czy wychwytywania i składowania CO2 na szeroką skalę w Unii Europejskiej.

W takim razie jakie kroki instytucjonalne pomogłyby w usprawnieniu procesu wdrażania czystych technologii?

Program rozwoju czystych technologii węglowych powinien otrzymać specjalne wsparcie rządu RP. Istnieje konieczność powołania krajowego centrum wdrażania czystych technologii węglowych, składających się ze wszystkich zainteresowanych jednostek naukowo badawczych, uczelni technicznych i przedstawicieli koncernów paliwo-energetycznych i chemicznych, prowadzące skoordynowane działania na rzecz pozyskiwania środków na badania oraz wdrażanie czystych technologii węglowych.
Wskazane jest też, aby w strukturze Ministerstwa Gospodarki powołana została odpowiednia instytucja prowadząca i koordynująca wszystkie prace z zakresu zaawansowanych technologii węglowych.
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP