Nowe prawo górnicze od 2009 roku

Nowe prawo górnicze od 2009 roku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Poprawki w projekcie nowej ustawy o prawie geologicznym i górniczym zapowiada wicepremier Waldemar Pawlak

Nowa ustawa jest teraz w uzgodnieniach międzyresortowych. Zakłada m.in. wyłączenie zakładów przeróbki węgla spod kontroli okręgowych urzędów górniczych, czemu sprzeciwiają się pracownicy tego sektora - czytamy w "Rzeczpospolitej"

– Być może jest to jakieś nieporozumienie, bowiem kadra górnicza nie widzi potrzeb takiego nadzoru, a pracownicy oczekują, że wszystko zostanie po staremu – mówi „Rz” wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. – Przyglądamy się tej sprawie, by sensownie rozstrzygnąć ten problem. W nowym prawie istotne będą nowe sposoby zagospodarowania nowych złóż i możliwości tworzenia prac przygotowawczych, bo część starych przepisów nie jest przystosowana do rzeczywistości. Mam na myśli m.in. podziemne wyrobiska, które na razie traktowane są jak podziemna budowla, a nie mają z tym nic wspólnego – wylicza.

Podatki od wyrobisk traktowanych jak obiekty budowlane zapłaciła ostatnio m.in. Jastrzębska Spółka Węglowa za kopalnię Budryk (ok. 5 mln zł). Szacuje się, że gdyby wszystkie kopalnie węgla kamiennego (jest ich w Polsce 31, zatrudniają ponad 100 tys. ludzi) miały teraz zapłacić zaległy od 2002 r. podatek od wyrobisk gminom, mogłoby je to kosztować nawet 700 mln zł.

– Inne ważne zmiany to m.in. większa swoboda dla przedsiębiorców, łatwiejsze otrzymanie koncesji na wydobycie, ale też większa odpowiedzialność przy naruszeniu koncesji – mówi "Rzeczpospolitej" Piotr Buchwald, prezes Wyższego Urzędu Górniczego.

Zmiana wydawania koncesji nie podoba się władzom śląskich gmin, z którymi dotychczas sprawy nowych pokładów wydobywczych były konsultowane (by np. eksploatacja nie naruszała zabudowań).

Dodatkowo spod ustawy wyjęte zostaną otwory wiertnicze do 30 m w celu wykorzystania ciepła ziemi. Według projektu ustawy to nie sposób eksploatacji będzie decydował, kto jest właścicielem złoża. Jako złoża Skarbu Państwa objęte własnością górniczą zakwalifikowano m.in. węgiel kamienny i brunatny, węglowodory, rudy metali, siarkę i sól.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowe prawo górnicze od 2009 roku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!