Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Nowa Kompania Węglowa - mniej ścian, większa wydajność

Autor: wnp.pl (PIM)
17-07-2015 14:47
Nowa Kompania Węglowa - mniej ścian, większa wydajność
fot. Andrzej Wawok

Nie zwiększamy produkcji, tylko intensyfikujemy wydobycie - deklaruje Krzysztof Sędzikowski, prezes Kompanii Węglowej. Podczas restrukturyzacji spółki podejmowane są liczne inicjatywy mające ograniczyć koszty i poprawić efektywność pracy. Jednym z celów jest zmniejszenie ilości ścian, które będą jednak intensywniej eksploatowane.

Na przykładzie jednej, nie wymienionej z nazwy kopalni prezes Sędzikowski opisał plany dotyczące zmian w sposobie funkcjonowania zakładu. Mówił o wprowadzeniu szóstego dnia pracy, ale bez zwiększania produkcji, bo to mogłoby znowu spowodować zwiększenie zapasów. Obecnie w tej kopalni na 6 – 7 ścianach prowadzi się wydobycie w systemie czterozmianowym przez 5 dni w tygodniu. Sędzikowski proponuje zmniejszenie ilości ścian do 4 i wydłużeniu wydobycia o 1 dzień, co ma pozwolić na wydobycie tej samej ilości węgla przy większej wydajności i niższych kosztach. Według wyliczeń Kompanii Węglowej obecnie zatrudniająca 5185 osób kopalnia ma wydajność 674 tona na osobę rocznie, a średni koszt wydobycia tony węgla wynosi 276 zł. Przeprowadzone przez KW analizy uwzględniały obok liczby ścian, zmian i dni pracy także liczbę oddziałów likwidacyjnych i zbrojeniowych, absencji i fizyczny model działania kopalni. Według nich zmiana liczby ścian i dni wydobycia spowoduje, że w roku 2017 przy zatrudnieniu tylko 4 255 osób można będzie utrzymać takie samo wydobycia, a przy ty, wydajność wzrośnie do 881 ton na osobę rocznie, a koszt wydobycia tony węgla spadnie do 228 złotych.
- Przy takich zmianach nie zwiększymy zdolności produkcyjnych i produkcji na bardzo trudnym rynku. Osiągamy natomiast intensyfikację wydobycia i obniżamy średni koszt wydobycia

Wśród celów restrukturyzacji jest zmniejszenie zatrudnienia w roku 2017 do 30 tys. osób. MA się to odbyć głównie przez naturalne odejścia z pracy górników, którzy nabywają uprawnienia emerytalne. Planowane jest zredukowanie „wielkości brygad ścianowych o 1 osobę (górnika na górze, kablowego, osobę czyszczącą), ograniczenie liczby sekcyjnych do dwóch lub zmniejszenie liczby osób zabudowujących dolne skrzyżowanie”. Podczas podsumowującej pierwsze półrocze 2015 konferencji Sędzikowski zapowiedział m.in., poszerzenie kompetencji pracowników zatrudnionych na dole, aby większa uniwersalność pozwoliły im na realizowanie różnorodnych zadań i ułatwiało zastępowanie nieobecnych w pracy górników.

Kopalnie KW są wiekowe i w związku z tym rozległe, więc transport i dojazd do pracy stają się bardziej kosztowne. Kompania chce zmodernizować systemy transportowe „w kierunku konteneryzacji transportu oraz znakowania taboru w celu ograniczenia liczby prac przeładunkowych”. Planowane jest także ograniczenie wilgotności węgla.

Kompania zapowiada „zmniejszenie zbędnej nadbudowy administracyjnej, kosztów ochrony i transportu samochodowego”. Wprowadzenie dokumentów elektronicznych i centralizacja obsługi kadrowo – płacowej może doprowadzić do powstania centrum usług wspólnych.

Wdrażanie poszczególnych rozwiązań będzie uzależnione od specyfiki każdej z kopalń. - Każda z kopalń indywidualnie idzie w stronę rentowności – zapewnił Sędzikowski.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP