Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Niskie emisje, czyli walka o zbyt 12 mln ton węgla

Autor: wnp.pl (ICH)
18-12-2013 20:17
Niskie emisje, czyli walka o zbyt 12 mln ton węgla
fot. Andrzej Wawok

Spalanie węgla przez odbiorców indywidualnych nie musi oznaczać tak wysokich zanieczyszczeń powietrza jak obecnie, ale wprowadzenie poprawiających sytuację norm dla paliw stałych i urządzeń grzewczych małej mocy jest poważnym wyzwaniem tak politycznym jak ekonomicznym.

- Mamy w często prostym przekazie takie sugestie, że w niskiej emisji nie są problemem spalane śmieci, albo surowce energetyczne, które nie są surowcami energetycznymi (…) Jest swoiste przyzwolenie na to , że do pieca można włożyć wszystko. (…) Wydaje się, że bardzo często mówimy o pewnych mitach mało osadzonych w rzeczywistości. Zbyt często patrzymy na sektor węglowy, energetykę i ciepłownictwo oparte o węgiel w kategoriach działaczy ekologicznych, którzy zamiast dyskutować i rozmawiać wbiegają na dach – mówił wicepremier Janusz Piechociński podczas debaty na temat perspektyw wykorzystania węgla kamiennego w gospodarstwach indywidualnych, która odbyła się w Ministerstwie Gospodarki.
Maciej Kaliski, dyrektor Departamentu Górnictwa Ministerstwa Gospodarki informował, że zasoby węgla kamiennego w Polsce możliwe do uzasadnionego ekonomicznie wydobycia szacowane są na około 40 lat.

Podkreślał, że jeśli nie będzie inwestycji w nowe pokłady i kopalnie to w 2050 roku będziemy musieli importować 40-50 mln ton węgla kamiennego, a jeśli nie będzie inwestycji w kopalnie węgla brunatnego to w 2050 możliwości jego wydobycia skurczą się do około 2 mln ton. Prezentując strukturę zużycia energetycznego węgla kamiennego w Polsce w 2012 roku nawiązał już bezpośrednio do tematu debaty.

- W sumie to jest 12 mln ton, które są, powiedziałbym, w zainteresowaniu samorządów i innych organizacji jako potencjał emisji rozproszonej – wylicza dyrektor Kaliski.

Pytanie, które staje przed, ogólnie rzecz biorąc, branżą górniczą jest zatem takie jak obronić rynek zbytu o pojemności około 12 mln ton, który może zniknąć wskutek ewentualnej eliminacji węgla ze spalania m.in. w gospodarstwach indywidualnych. Wyzwanie nie banalne, bo jak podał Kaliski, w ponad 90 proc. stref Polski odnotowano przekroczenie standardów dla pyłu drobnego P10, a za jego emisję w 10 proc. odpowiedzialny jest transport, w 5 proc. przemysł, a w 85 proc .sektor bytowo- komunalny.

- Jako ministerstwo gospodarki widzimy możliwości wykorzystania węgla dobrej jakości – węgla polskiego ,certyfikowanego - w gospodarstwach domowych i wyeliminowania spalania odpadów w gospodarstwach domowych - uważa Kaliski.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP