Niska emisja to problem prawny, społeczny i ekonomiczny

Niska emisja to problem prawny, społeczny i ekonomiczny
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Niska emisja to problem, którego rozwiązywanie zależy m.in. od kwestii prawnych, społecznych i ekonomicznych - mówili w środę w Katowicach uczestnicy konferencji "Węgiel a niska emisja".

Tzw. niska emisja to termin określający emisję pyłów i gazów ze źródeł bliskich powierzchni ziemi (paleniska gospodarstw domowych, lokalne kotłownie, transport).

Jak mówił w środę Wojciech Główkowski, wiceszef wydziału ochrony środowiska w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego, choć czystość powietrza w tym regionie w ostatnich latach poprawiała się, proces ten doszedł do pewnej granicy.

Udało się ograniczyć zanieczyszczenia powstające na skalę przemysłową. Z części działań skierowanych do gospodarstw domowych (np. z programów wymiany starych pieców i kotłów na nowoczesne) skorzystała bogatsza część społeczeństwa, którą było stać na pokrycie części kosztów. Wciąż problemem są jednak liczne prymitywne paleniska (np. piece kaflowe), opalane najtańszymi i jednocześnie najbardziej zanieczyszczonymi paliwami.

Problemem jest też nieskuteczność wielu dotychczasowych działań. Zbadano np. relację nakładów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach do unikniętych dzięki nim tzw. kosztów zewnętrznych (ponoszonych przez gospodarkę i społeczeństwo, np. kosztów zdrowotnych). W analizie tej okazało się, że najwięcej kosztów zewnętrznych udało się uniknąć dzięki programom ograniczania niskiej emisji (głównie wymianom kotłów w domach). Mniejsze korzyści dawały termomodernizacje i docieplenia, praktycznie żadnych - dofinansowania do instalacji solarnych. Badanie podobną metodą efektów wsparcia środkami UE pokazało, że efektywne były projekty związane z instalacjami przemysłowymi, a nieco mniej - programy ograniczenia niskiej emisji. Koszty okazały się znacznie wyższe, niż korzyści w przypadku unijnych termomodernizacji i wsparcia solarów.

Główkowski podkreślił, że unijne założenia wsparcia dla tzw. gospodarki niskoemisyjnej nie przystają do polskich potrzeb i warunków. "W Brukseli chodzi dziś o emisję CO2, w Katowicach czy Krakowie - o emisję pyłów, dwutlenków siarki itp. () My teraz rozwiązujemy problemy, które u nich nie istnieją od 50 lat" - mówił.

Dodał, że z analizy wynika, że trzeba zmienić wiele ustaw, by ochrona powietrza była w ogóle możliwa.

Potrzebne jest m.in. umożliwienie - pod kątem likwidacji niskiej emisji -wykorzystania planów zagospodarowania przestrzennego, wprowadzenie podatku zależnego od zanieczyszczenia paliw stałych, a także prawnych standardów ich jakości. Wśród innych potrzeb samorządowcy z woj. śląskiego wskazali możliwość ustanawiania wojewódzkich planów rozwoju energetyki, tworzenia stref ograniczonej emisji komunikacyjnej czy wprowadzenie standardów emisyjnych dla instalacji o małej mocy.

Aleksander Sobolewski z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla akcentował, że spalając paliwa stałe, np. węgiel, nawet w małych instalacjach można uzyskać wyśrubowane wskaźniki emisyjności. Jednym z problemów jest jakość tych instalacji, spalanie większości rodzajów nawet "czystych" paliw w nieodpowiednich kotłach, z reguły jest bowiem nieefektywne, a co za tym idzie, szkodliwe dla środowiska.

Jednocześnie np. nowoczesne, zautomatyzowane kotły centralnego ogrzewania, np. na jakościowy węgiel typu ekogroszek czy inne "czyste" paliwa, kosztują od ok. 8 tys. zł. Oznacza to, że przy dofinansowaniu nawet połowy kosztów są niedostępne dla dużej części społeczeństwa. Problem kosztów instalacji może rozwiązać np. opracowane w ostatnim czasie tzw. kawałkowe paliwo bezdymne, powstające z węgla, które można czysto spalać także w prostych piecach. Wymagałoby ono jednak systemu wsparcia dla jego potencjalnych producentów, a potem odbiorców.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niska emisja to problem prawny, społeczny i ekonomiczny

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!