XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

NIK rusza z wielką kontrolą sektora górniczego

NIK rusza z wielką kontrolą sektora górniczego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Najwyższa Izba Kontroli rozpoczęła kontrolę dotyczącą planów wydobywczych spółek górniczych i bezpieczeństwa górników. Będą kontrolowane największe kopalnie, w tym "Wujek-Śląsk", gdzie w piątek doszło do katastrofy, w której zginęło 12 górników, dwóch zmarło w szpitalu, a 40 zostało rannych.

O kontroli poinformował we wtorek rzecznik Izby Paweł Biedziak. - Kontrola została zaplanowana wiele miesięcy temu, a przygotowania do niej trwały od kilku tygodni - powiedział Biedziak.

Podkreślił, że piątkowa katastrofa sprawiła, że kontrolerzy będą badać "jak decyzje podejmowane przez zarządy spółek, związane z wydobyciem, strategiczne plany spółek, dotyczące planów i zysków, odnoszą się do bezpieczeństwa górników".

Poinformował także, że będzie oceniana realizacja zaleceń wydanych po kontroli w kopalni Halemba, po katastrofie w listopadzie 2006 roku, kiedy zginęło tam 23 górników.

NIK negatywnie oceniła wówczas nadzór nad bezpieczeństwem robót, zlecanych firmom zewnętrznym, dbałość o sprzęt techniczny. Wskazano też, że dochodziło do fałszerstw dokumentacji.

- W trakcie obecnej kontroli oceniane będą plany rozwoju spółek węglowych i jak to się ma do bezpieczeństwa górników - powiedział Biedziak. Zaznaczył, że tego typu kontrole w sektorze węglowym przeprowadzane są co roku.

Wyższy Urząd Górniczy podał, że skutki piątkowej katastrofy w kopalni "Wujek-Śląsk", widoczne w podziemnych wyrobiskach, wskazują, że doszło tam nie tylko do zapalenia, ale i następującego po nim wybuchu metanu

Taką możliwość już wcześniej sygnalizowała część ekspertów. Zapalenie tym różni się od wybuchu, że nie powoduje skutków dynamicznych - gaz spala się, nie ma natomiast eksplozji i podmuchu.

Aby metan zapalił się, potrzebna jest iskra. Może ona powstać np w wyniku pracy podziemnych urządzeń lub uderzenia o siebie twardych skał.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: NIK rusza z wielką kontrolą sektora górniczego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!