PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

NIK: nieprawidłowości w wyborze członków zarządów spółek węglowych

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
07-01-2010 04:57
NIK: nieprawidłowości w wyborze członków zarządów spółek węglowych

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli w latach 2004-2008 dochodziło do nieprawidłowości w powoływaniu członków zarządów i rad nadzorczych spółek węglowych. W ocenie NIK wielokrotne zmiany organów dezorganizowały pracę spółek, co było widoczne m.in. w braku poprawy ich sytuacji ekonomiczno-finansowej.

Raport Najwyższej Izby Kontroli (NIK) „Informacja o wynikach kontroli sprawowania nadzoru właścicielskiego w spółkach z większościowym udziałem Skarbu Państwa” w latach 2004-2008 wskazuje, że w 6 spółkach sektora węgla kamiennego łącznie odwołano (powołując kolejne) 151 osób ze składów rad nadzorczych. Przyczyną odwołania nie był upływ kadencji lub rezygnacja. Nie stwierdzono przypadków, żeby odwołania były uzależnione od wyników osiąganych przez spółki.
Podobnie przedstawiała się sytuacja w przypadku odwołań członków zarządów. Spośród odwołanych w tym okresie 70 osób, tylko 36 przypadków było związanych z upływem kadencji, w 51,4 proc. przyczyną odwołania nie był upływ kadencji lub rezygnacja. Nie wskazywano przyczyn odwołań.

W ocenie NIK wielokrotne zmiany organów dezorganizowały pracę spółek Skarbu Państwa, co było widoczne m.in. w braku poprawy ich sytuacji ekonomiczno-finansowej.

NIK zwraca uwagę na nieracjonalne postępowanie Rady Nadzorczej Lubelskiego Węgla Bogdanka w sprawie odwołania we wrześniu 2006 r. członków zarządu spółki. Rada Nadzorcza, podobnie jak Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, nie zobowiązała zarządu do działań określonych w rządowym programie konsolidacji spółki ze spółkami sektora energetycznego, a następnie podjęła decyzję o odwołaniu jego członków wobec braku działań w tym zakresie. W konsekwencji powyższej decyzji Rada Nadzorcza oddelegowała dwóch swoich członków do czasowego wykonywania obowiązków w zarządzie. Osoby te nie zawiesiły uczestnictwa w Radzie Nadzorczej i brały udział w jej posiedzeniach, m.in. w głosowaniu na temat własnego wynagrodzenia za pracę w zarządzie.

Jednocześnie NIK negatywnie ocenia działanie Rady Nadzorczej Lubelskiego Węgla Bogdanka w składzie niezgodnym z wymogami Statutu Spółki w okresach: 19 września 2006 r. – 19 grudnia 2006 r. oraz 30 czerwca 2007 r. – 21 sierpnia 2007 r. Rada Nadzorcza w wyniku oddelegowania swoich członków do zarządu straciła prawną możliwość podejmowania wiążących uchwał. Rada Nadzorcza w tych okresach dokonała m.in. wyboru członków zarządu.

NIK zwraca uwagę na występowanie przypadków niezapełnienia odpowiedniego składu członków rad nadzorczych pod względem posiadanego doświadczenia branżowego, m.in. w składzie Rady Nadzorczej spółki Lubelski Węgiel Bogdanka nie było specjalisty branżowego z zakresu górnictwa, co było niezgodne z przyjętymi do stosowania Zasadami nadzoru.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 068 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP