PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

NIK krytykuje Kompanię Węglową

Autor: wnp.pl (Marcin Łęczek)
22-11-2007 13:16
NIK krytykuje Kompanię Węglową

W tegorocznym raporcie na temat restrukturyzacji górnictwa najwięcej zastrzeżeń Najwyższa Izba Kontroli ma do Kompanii Węglowej - wynika z ostatniego raportu NIK. Kompania źle wydatkowała pieniądze z dotacji budżetowej i uległa żądaniom związków zawodowych przekraczając swoje możliwości finansowe w zakresie wskaźnika wzrostu płac

Zdaniem NIK Kompania Węglowa świadomie przekroczyła wysokość wskaźników górniczych wynagrodzeń, choć wcześniej ich maksimum było uzgadniane z Radą Ministrów. W związku z tym KW powinna zwrócić całą kwotę, jaką przekazano jej w ramach pomocy publicznej.
Do przekroczenia wskaźników płacowych w Kompanii doszło już drugi rok. - Porozumienie z Kompanią podpisał personalnie wiceminister Krzysztof Tchórzewski - zauważył Eugeniusz Rejman, wicedyrektor katowickiej delegatury NIK. - Mamy jednocześnie świadomość, że alternatywą była upadłość firmy.

Kompania Węglowa odmówiła jednak zwrotu dotacji, a jej stanowisko "poparł" minister gospodarki. W związku z powyższym - zdaniem NIK - za przekroczenie wskaźnika wynagrodzeń górników zapłacą podatnicy.

Kompania Węglowa otrzymała w 2006 r. 179,5 mln zł dotacji i taką kwotę powinna zwrócić. Nie ma jednak w praktyce narzędzi prawnych, które by ją do tego zmusiły. - Jedyną instytucją, do jakiej może zwrócić się NIK jest Komisja Finansów Publicznych i tak ą opcję NIK rozważa - poinformował Edmund Sroka, dyrektor katowickiego oddziału NIK. - Natomiast można przypomnieć, że Bank Światowy, z którego Polska pożyczyła pieniądze na restrukturyzację górnictwa, zażądał już zwrotu pożyczki udzielonej na restrukturyzację Stoczni Gdańskiej. To samo mogą rozważyć w stosunku do polskiego górnictwa.

Jednocześnie prezes NIK, Jacek Jezierski stwierdził, że Izba zdaje sobie sprawę z tego, że minister gospodarki popierając odmowę zwrotu przez Kompanię Węglową pomocy publicznej do budżetu, musi brać pod uwagę sytuację społeczną podmiotu gospodarczego i regionu. - My, tworząc raport, patrzymy "na zimno" - stwierdził, dając jednocześnie do zrozumienia, że politycy - wraz z ministrem gospodarki - muszą uwzględniać ewentualne niepokoje społeczne.

W Kompanii Węglowej do wskaźnika wzrostu płac, płaconego z pomocy publicznej wliczono również bony, tzw. czternastki i "barbórki". Zdaniem NIK firma mogła wypłacić te pieniądze górnikom, jednak tylko z własnych ewentualnych zysków, których nie ma.

Kompania już zwróciła 1,6 mln zł, wydane nieprawidłowo na odprawy emerytalne. Zwrot 179 mln zł z pomocy publicznej (wystarczy jeden błąd w wydaniu tych pieniędzy, a zgodnie z umową firma musi oddać całość) byłby równoznaczny z katastrofą finansową Kompanii.

Mimo ustaleń NIK, że takie błędy wystąpiły, KW pieniędzy oddać nie chce, a jej stanowisko - mając na względzie konsekwencje społeczne - popiera również minister gospodarki.

Tymczasem podczas swojej środowej manifestacji związkowcy z WZZ Sierpień 80 żądali wzrostu wskaźników wynagrodzeń na przyszły rok oraz wypłaty bonów w wysokości tysiąca złotych...SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP