Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

NIK: były nieprawidłowości w wynagradzaniu zarządu Kompanii Węglowej

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
07-01-2010 04:58

Według Najwyższej Izby Kontroli w latach 2004-2008 członkowie zarządu Kompanii Węglowej korzystali z nienależnych im świadczeń wartych kilkaset tysięcy złotych.

Z raportu Najwyższej Izby Kontroli (NIK) „Informacja o wynikach kontroli sprawowania nadzoru właścicielskiego w spółkach z większościowym udziałem Skarbu Państwa” w latach 2004-2008 wynika, że w większości kontrolowanych firm nie było nieprawidłowości w ustalaniu wynagrodzeń członków zarządów i rad nadzorczych. Ich wysokość była zgodna z przepisami ustawy o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi i nie przekraczała odpowiednio sześciokrotności i jednokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
Były jednak niechlubne wyjątki, gdzie – zdaniem NIK – do nieprawidłowości w ustalaniu wynagrodzeń członków zarządów i rad nadzorczych dochodziło. Tak miało być m.in. w Kompanii Węglowej.

Jak czytamy w raporcie NIK, w Kompanii Węglowej w latach 2004-2008 ze środków spółki wypłacono na rzecz 20 członków zarządu świadczenia o charakterze pieniężnym, takie jak deputaty węglowe i nagrody z okazji „Dnia Górnika” oraz wydano bony towarowe, których nie przewidywały przepisy ustawy o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi, jak również wydane na jej podstawie rozporządzenie. Łączna wartość tych świadczeń, wypłaconych, zdaniem NIK, w sposób nienależny, wyniosła 694,3 tys. zł. Ponadto ośmiu członkom zarządu Kompanii Węglowej, w okresie od marca 2004 r. do sierpnia 2008 r., wypłacono nagrody jubileuszowe, zdaniem NIK, w wysokości o 92,1 tys. zł wyższej od należnej, wynikającej z rozporządzenia w sprawie świadczeń dodatkowych. Wg. ustaleń NIK przy obliczaniu wysokości tych świadczeń stosowano obowiązujące w KW zasady wynagradzania, których postanowienia nie obejmowały członków zarządu spółki. Z tych samych powodów w październiku 2006 r. wypłacono jednemu z członków zarządu Kompanii odprawę pieniężną z tytułu przejścia na emeryturę w kwocie niższej od należnej o 13,4 tys. zł.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP