PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Niemieckie firmy oferują pomoc w rekultywacji terenów zniszczonych przez górnictwo

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
17-06-2009 18:43

Ofertę różnego rodzaju współpracy przy rekultywacji i rewitalizacji terenów pogórniczych, a także zdegradowanych gruntów przy innych zakładach przemysłowych, oferuje grupa przedsiębiorców niemieckich.

Ich przedstawiciele prezentowali dziś swoje możliwości i doświadczenia w Warszawie. Jak powiedział Lars Bosse, dyrektor generalny Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, delegacja będzie gościła w Polsce do czwartku. W ostatnim dniu w krakowskiej AGH zaplanowane jest finałowe spotkanie, czyli giełda kooperacyjna.
Niemcy mają znacznie bogatsze od polskich doświadczenie w rewitalizacji terenów poprzemysłowych. Jeszcze w latach 80. minionego wieku procesami tymi objęte zostały tereny pogórnicze Zagłębia Ruhry, a dziś jest to region, gdzie rozwija się różnorodna działalność usługowa, także rekreacyjna i turystyczna.

- Procesy rekultywacji i rewitalizacji udoskonaliliśmy na początku lat 90., kiedy po zjednoczeniu Niemiec ruszył szeroko zakrojony proces restrukturyzacji górnictwa węgla brunatnego na terenach byłego NRD. - przypomniał Klaus Freitag, prezes Krajowego Urzędu Górnictwa, Geologii i Surowców Brandenburgii. - Włączyliśmy do nich także szerzej naukowców i najnowsze rozwiązania technologiczne.

Efektem tego jest nie tylko „odzyskanie” terenów pogórniczych m.in. w kilku gminach na Łużycach, ale znaczny wzrost wartości tamtejszych gruntów. Cieszą się one zainteresowaniem inwestorów lokujących farmy wiatrowe, jak również osób i firm rozwijających różne projekty turystyczne i rekreacyjne.

Z danych Głównego Instytutu Górnictwa (pochodzących z 2006 roku) wynika, że w Polsce było 65 tys. ha zdewastowanych gruntów, z czego odzyskano do celów powszechnych tylko 1,4 tys. Ponadto w samym regionie śląskim znajduje się 140 składowisk odpadów powęglowych, które zajmują ponad 3,5 tys. ha. Jak podkreślił Włodzimierz Sokół z GIG, w Polsce obowiązują przepisy górnicze jak w Niemczech. Nasze Prawo geologiczne i górnicze zobowiązuje firmę posiadającą koncesję górniczą do utworzenia funduszu likwidacji zakładu, wnosi ona też opłatę eksploatacyjną za wydobywaną kopalinę. Te środki służą pośrednio do rekultywacji terenów zniszczonych.

Niemieccy goście zwrócili uwagę, że na realizację zadań służących poprawie stanu środowiska naturalnego przedsiębiorstwa i instytucje z obu krajów mogą sięgać po różne unijne środki pomocowe. Przykładem jest szósty temat VII-mego Badawczego Programu Ramowego UE (rozwój nowych technologii, narzędzi i usług, które służą zrównoważonemu zarządzaniu środowiskiem), czy program LIFE+ (poprawa poziomu ochrony środowiska w Europie), który został uruchomiony w połowie maja, a termin zakończenia składania wniosków upływa 15 września. Zadania te można realizować także w krajach trzecich.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 650 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP