XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Niemcy przestaną wydobywać węgiel

Niemcy przestaną wydobywać węgiel
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rząd Niemiec zatwierdził plan zamknięcia do 2018 roku wszystkich kopalń węgla kamiennego, realizując porozumienie, zawarte w tej sprawie na początku roku przez partie koalicji rządowej - CDU/CSU i SPD.

Przygotowany przez gabinet Angeli Merkel projekt ustawy muszą jeszcze uchwalić obie izby parlamentu, co będzie najprawdopodobniej formalnością - poinformowała "Rzeczpospolita".

Koszty socjalne likwidacji niemieckiego górnictwa węglowego wyniosą 21,6 mld euro, co zostanie sfinansowane w całości z podatków. Władze zapewniają, że zamknięcie kopalń nie spowoduje konieczności grupowych zwolnień górników. Odejdą oni na wcześniejsze emerytury lub otrzymają możliwość zdobycia innego zawodu.

Obecnie w ośmiu czynnych jeszcze kopalniach - siedmiu w Północnej Nadrenii-Westfalii i jednej w Kraju Saary - zatrudnionych jest łącznie ponad 33 tys. osób - podaje dziennik.

Ponadto po 2018 roku trzeba będzie kontynuować - zapewne w nieskończoność - odwadnianie nieczynnych kopalń, czego koszt oszacowano na 6,9 mld euro. Pieniędzy tych dostarczy specjalna fundacja, na którą ma wpłynąć 5 mld euro z planowanej sprzedaży koncernu węglowo-energetycznego RAG. Dzięki odpowiedniemu inwestowaniu środki fundacji mają się zwiększyć do 8,5 mld euro w 2018 roku - czytamy w "Rz".

Ponadto 2,2 mld euro na uzupełniające świadczenia emerytalne i usuwanie szkód górniczych przekażą budżet federalny (1,66 mld euro), rząd krajowy Północnej Nadrenii-Westfalii i RAG.

By uczynić koncern RAG atrakcyjnym dla inwestorów, na giełdę trafi tylko jego dochodowy segment, obejmujący zakłady chemiczne, elektrownie i obrót nieruchomościami - wyjaśnia "Rzeczpospolita".

SPD przeforsowała w ustawie zapis, umożliwiający parlamentowi zmianę w 2012 roku decyzji o całkowitym zaprzestaniu wydobycia, jeżeli wymagać tego będzie sytuacja energetyczna kraju.

Niemieckie górnictwo węgla kamiennego jest deficytowe. Dopłaty z budżetu centralnego oraz budżetów krajów związkowych wynoszą obecnie 2,5 mld euro rocznie. Uchwalony w środę rządowy plan przewiduje wydanie na ten cel w latach 2009-2018 jeszcze 21,6 mld euro.

Pod koniec lat 50. w niemieckim górnictwie pracowało prawie pół miliona osób. Wydobywano wówczas 150 milionów ton węgla rocznie. Obecnie roczne wydobycie spadło do 25 milionów ton. W 2005 roku tylko 10 procent zużytej w Niemczech energii elektrycznej wyprodukowano z węgla kamiennego, natomiast w 1990 roku jeszcze 26 procent.

Socjaldemokraci chcieli początkowo utrzymać wydobycie niewielkiej ilości węgla, by dysponować własnym źródłem energii. Obecnie ponad połowa potrzebnego Niemcom węgla sprowadzana jest z zagranicy. Największym dostawcą tego surowca jest Polska - przypomniała "Rz".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niemcy przestaną wydobywać węgiel

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!