XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Niemcy i USA: węgiel wraca do łask

Niemcy i USA: węgiel wraca do łask
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Niemcy zainwestują 13 mld euro w budowę nowych elektrowni wykorzystujących głównie węgiel kamienny i brunatny. Do łask węgiel wraca także w USA.

Z powodu rosnących cen gazu coraz więcej kosztuje wytwarzanie prądu w elektrowniach opalanych gazem. Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaprosiła największe firmy energetyczne w Niemczech - E.ON Ruhrgas, RWE, Vattenfall i EnBW - do omówienia planu obniżenia cen energii, których wzrost jest coraz bardziej dotkliwy dla konsumentów - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Według dziennika "Handelsblatt" niemieccy energetycy zaproponują rządowi w Berlinie plan budowy za 13 mld euro nowej generacji elektrowni opalanych węglem. W zamian energetycy chcą, aby rząd przyznał nowym elektrowniom duże limity emisji CO2 i to aż na 18 lat (to połowa szacunkowego okresu eksploatacji elektrowni). Ma to ochronić nowe zakłady przed karami za przekroczenie emisji CO2.

Obecnie około połowa energii elektrycznej w Niemczech jest wytwarzana z węgla. Niemcy zamierzają wyłączyć swoje elektrownie atomowe (pod naciskiem zielonych i opinii publicznej). Jeśli wcześniej nie zbudują nowoczesnych elektrowni węglowych, to będą musieli importować coraz więcej drogiego gazu na potrzeby energetyczne - napisała "Gazeta Wyborcza".

Podobnie jest w Stanach. W połowie lat 90., kiedy ceny ropy naftowej i gazu na świecie były niskie, żadna z amerykańskich firm nie planowała budowy elektrowni węglowych. W styczniu tego roku według departamentu energii USA planowano budowę aż 135 nowych elektrowni opalanych węglem.

Realizacja tych planów wymaga 100 mld dol. inwestycji. Pentagon promuje też plany produkcji paliw silnikowych z węgla. Syntetyczny olej napędowy z węgla ma większą wartość energetyczną niż tradycyjny, a ponadto przy jego spalaniu powstaje mniej szkodliwych związków. Budowa fabryk syntetycznego paliwa jest jednak kosztowna i opłaca się tylko, jeśli wysokie ceny ropy naftowej utrzymają się przez wiele lat.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niemcy i USA: węgiel wraca do łask

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!