Niemcy i Kazachstan mają umowę o partnerstwie surowcowym

Niemcy i Kazachstan mają umowę o partnerstwie surowcowym
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Niemcy i Kazachstan podpisały w środę w Berlinie umowę o partnerstwie w sferze poszukiwania i eksploatacji surowców. Rządy ogłosiły "przełom" we wzajemnej współpracy, a obrońcy praw człowieka zarzucili władzom w Berlinie "nagradzanie" autorytarnego reżimu.

Porozumienie podpisane w obecności prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa i kanclerz Niemiec Angeli Merkel umożliwi niemieckim przedsiębiorstwom poszukiwania w Kazachstanie metali ziem rzadkich, czyli cennych minerałów wykorzystywanych w nowoczesnych technologiach.

"Umowa surowcowa ma szerokie znaczenie, bo będziemy czerpać korzyści nie tylko z eksploatacji surowców, ale Niemcy ze swojej strony oddadzą do dyspozycji Kazachstanu wiedzę technologiczną i zdolności przemysłowe. Będzie to zatem obopólna korzyść" - powiedziała Merkel na wspólnej konferencji prasowej z Nazarbajewem.

Według niej Niemcy są gotowi rozszerzyć współpracę ze środkowoazjatyckim państwem także na inne dziedziny, w tym kształcenie fachowców oraz rozwój infrastruktury.

Nazarbajew poinformował, że w trakcie jego wizyty w Berlinie podpisanych zostanie około 50 umów gospodarczych z firmami o wartości 4 mld euro. "To prawdziwy przełom w stosunkach między naszymi krajami" - powiedział prezydent, zapraszając Niemców do inwestowania w Kazachstanie.

Kazachstan ma bogate złoża surowców energetycznych, w tym ropy, gazu i węgla, a także rudy uranu, żelaza, ołowiu, cynku srebra i złota. Dąży również do zwiększenia eksploatacji metali ziem rzadkich. Obecnie ponad 95 proc. tych zasobów pochodzi z Chin, które sztucznie ograniczają ich eksport.

Dlatego niemiecka gospodarka nie kryje zadowolenia z perspektywy uzyskania dostępu do metali ziem rzadkich w Kazachstanie. Krytyczne są jednak grupy obrońców praw człowieka, Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), jak również niemiecka partia Zielonych, które zarzucają Nazarbajewowi łamanie praw człowieka i standardów demokracji. Według OBWE styczniowe wybory parlamentarne w Kazachstanie nie były demokratyczne.

"Kraj, który narusza podstawowe prawa człowieka, nie jest dobrym miejscem do inwestowania" - oświadczył ekspert organizacji Human Rights Watch Hugh Williamson, cytowany przez portal tygodnika "Der Spiegel".

Z kolei posłanka Zielonych Viola von Cramon zarzuciła rządowi Merkel "stawianie interesów gospodarczych ponad prawa człowieka i minimalne standardy demokratyczne". "Bez cienia zakłopotania rząd federalny nagradza prezydenta Nazarbajewa przyjęciem państwowym i podpisaniem umowy o partnerstwie surowcowym" - oświadczyła Cramon.

Nazarbajew, który rządzi w Kazachstanie od 20 lat, odrzucił w środę na konferencji prasowej zarzuty o łamanie standardów demokratycznych. Jak powiedział, w ciągu 10 lat nie da się zbudować liberalnego ustroju, jaki od stulecia panuje na Zachodzie. "Potrzebujemy zmian w psychologii ludzi i nowego pokolenia" - powiedział. "W parlamencie zasiadają trzy partie, nie mamy więźniów politycznych ani cenzury. Wolno zakładać partie polityczne i organizować demonstracje. Osiągnęliśmy już wiele, ale to nie koniec" - przekonywał.

Obiecał też uczciwe wyjaśnienie okoliczności zajść w mieście Żanaozen, gdzie w grudniu 2011 r. doszło do starć między zwolnionymi z firm naftowych pracownikami a specjalnymi oddziałami policji. Według oficjalnych danych zginęło 16 osób.

Merkel zapewniła, że w rozmowach z Nazarbajewem poruszyła problemy z przestrzeganiem praw człowieka i standardów demokracji. "Niemiecka polityka zagraniczna zawsze jest przywiązana do wartości" - podkreśliła.

Niemcy zamierzają też rozwijać współpracę z innymi krajami o wschodzących gospodarkach i rosnącym znaczeniu międzynarodowym. W środę rząd przyjął koncepcję dotyczącą relacji ze "wschodzącymi mocarstwami", jak Brazylia, Chiny, Indie i Republika Południowej Afryki, ale także takimi krajami, jak Wietnam, Kolumbia i Nigeria. Koncepcja zakłada m.in. dążenie do partnerstwa w sferze gospodarki surowcowej i energetycznej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niemcy i Kazachstan mają umowę o partnerstwie surowcowym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!