Niemal co drugie zgłoszenie o nieprawidłowościach w kopalni zasadne

Niemal co drugie zgłoszenie o nieprawidłowościach w kopalni zasadne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Niemal co drugie zgłoszenie o naruszeniu zasad bezpiecznej pracy w kopalniach, kierowane do nadzoru górniczego przez tzw. telefon zaufania, okazuje się zasadne - wynika ze statystyk Wyższego Urzędu Górniczego (WUG). Do połowy tego roku takich telefonów było 21.

Telefon interwencyjny, działający pod katowickim numerem 32 736 19 47, został uruchomiony w 2011 r. po serii wypadków w zakładach górniczych. W zamyśle jest on doraźnym sposobem rozwiązywania problemów, których tolerowanie może grozić katastrofą górniczą lub dużymi stratami materialnymi. Uzupełnieniem telefonu jest możliwość informowania o nieprawidłowościach pocztą: elektroniczną lub tradycyjną.

Z podanych w czwartek statystyk wynika, że górniczy telefon i e-mail cieszą się w tym roku znacznie mniejszym zainteresowaniem górników niż rok wcześniej. Do połowy roku wpłynęło w sumie 21 zgłoszeń o 40 nieprawidłowościach, wobec 99 w tym samym czasie rok wcześniej. Przeprowadzone kontrole potwierdziły 47,6 proc. zgłoszeń - rok wcześniej potwierdziło się niewiele ponad 40 proc. zgłaszanych nieprawidłowości.

"Ta statystyka oznacza, że interwencje kierowane do WUG są na ogół uzasadnione i w konsekwencji przyczyniły się do usunięcia wielu nieprawidłowości zagrażających bezpieczeństwu i zdrowiu osób zatrudnionych w zakładach górniczych" - skomentowała w czwartek rzeczniczka WUG Jolanta Talarczyk.

W zgłoszeniach najczęściej wskazywano na naruszenia kodeksu pracy, złe warunki pracy, niewłaściwe traktowanie pracowników przez osoby dozoru oraz nieprawidłową rejestrację czasu pracy - np. tolerowanie fikcyjnych dniówek. Część zgłoszeń dotyczyła picia alkoholu w pracy i wykonywania czynności służbowych po pijanemu. Nie było zgłoszeń dotyczących przemycania do kopalń narkotyków, co zgłaszano przed rokiem.

Po każdej doraźnej kontroli, podejmowanej na podstawie zgłoszenia interwencyjnego, wydawane są tzw. zalecenia prewencyjne, a bywa, że i kary dla osób odpowiedzialnych za niebezpieczne sytuacje.

Podobnie jak w ubiegłym roku niemal wszystkie zgłoszenia dotyczyły górnictwa węgla kamiennego. Przekazywane były przeważnie telefonicznie. Pocztą elektroniczną nie wpłynęło w tym roku żadne zgłoszenie, przed rokiem - dziewięć.

Zgłoszone przez górników nieprawidłowości związane z zagrożeniem życia lub zdrowia dotyczyły tolerowania pracy w niebezpiecznych warunkach (11 wskazań, z tego 5 potwierdzonych), wymuszania pracy w takich warunkach (8 wskazań, w tym 3 potwierdzone), wymuszania niebezpiecznych metod pracy (5 wskazań, w tym 2 potwierdzone) oraz tolerowania przez osoby dozoru ruchu niewłaściwych metod pracy i naruszania przepisów (5 wskazań, w tym 2 potwierdzone).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!