PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Niekorzystna przyszłość przed JSW

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
17-02-2015 08:25
Niekorzystna przyszłość przed JSW
fot. Andrzej Wawok

Na sytuację Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) trzeba spojrzeć średnio i długoterminowo, a takie spojrzenie może przynieść bardzo niekorzystny. Spółka ma się istotnie gorzej niż kilka tygodni temu - mówi wnp.pl Paweł Puchalski, szef działu analiz giełdowych Domu Maklerskiego BZ WBK.

- Trudno jednoznacznie oceniać zawarte porozumienie pomiędzy zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) a stroną związkową, ponieważ nie są jeszcze znane jego szczegóły. Ustalono m.in., że w przyszłości 50 proc. 14 pensji uzależnione będzie od zysków spółki. Nie wiemy jednak od jakiego poziomu zysku będzie płacona część 14 pensji, ponieważ zupełnie inaczej patrzy się na 50 proc. nagrody uzależnionej od zysku netto, inaczej od zysku EBITDA a jeszcze inaczej od zysku brutto na sprzedaży. Nie wiemy też, czy mówimy o obcięciu kosztów na stałe, czy też być może tylko w horyzoncie dwuletnim – mówi wnp.pl Paweł Puchalski, szef działu analiz giełdowych Domu Maklerskiego BZ WBK.
Zwraca przy tym uwagę na dwie istotne rzeczy. Dzięki strajkowi JSW utraciła swoją reputację jako niezawodny dostawca, w efekcie czego w jego ocenie nastąpi trwałe pogorszenie relacji z ArcelorMittal, co będzie miało wpływ na relacje między partnerami. Nie tyle chodzi tu o wolumeny sprzedaży węgla, ale przede wszystkim o wynegocjowane ceny.

- Nie oszukujmy się, że nagle ArcelorMittal powie: „dobrze, zapomnijmy o tym strajku i przerwach w dostawach węgla, teraz jest już wszystko super”. Tu chodzi o relacje biznesowe z największym odbiorcą węgla koksującego JSW, a jej dotychczasowa niezawodność dostaw była istotnym elementem przy negocjowaniu relatywnie dobrych dla JSW cen – dodaje Paweł Puchalski.

Drugim istotnym czynnikiem jest to, że płonie jedna ściana w ruchu Szczygłowice kopalni Knurów-Szczygłowice, a druga ściana jest najprawdopodobniej wyłączona. Wygaszanie takiego pożaru może potrwać nawet kilka miesięcy, co może oznaczać, że połowa nowo zakupionej kopalni Knurów-Szczygłowice nie będzie w tym czasie pracowała.

Zawarte porozumienie zakłada, że do końca 2015 r. zostaną odrobione straty na wydobyciu, jakie powstały w trakcie strajku. Paweł Puchalski ocenia, że być może na niektórych ścianach można przeprowadzić bardziej intensywne wydobycie i wtedy wolumen na koniec 2015 r. może się potencjalnie zgadzać. Trzeba jednak pamiętać, że oznacza to bardzo dużą eksploatację istniejących ścian, co przy bardzo niskich nakładach inwestycyjnych może skutkować niemożnością dostarczenia odpowiednich wolumenów już w roku 2016. Co więcej, kopalnia Knurów-Szczygłowice miała przechodzić na węgiel koksujący – jeżeli pół kopalni stoi, to naturalnym jest, że zaplanowane dojście do wysokich poziomów wydobycia i poprawy miksu produkowanego węgla będzie dużo wolniejsze.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (15)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 969 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP