Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Niebawem uroczyste obchody Barbórki nadzoru górniczego

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
27-11-2014 10:14
Niebawem uroczyste obchody Barbórki nadzoru górniczego

Barbórka - oprócz wielu swoich znaczeń, tradycji i obyczajów - jest właśnie świętem przynależności do górniczej branży i dumy zawodowej.

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Nadzór górniczy na barbórkowej uroczystości spotyka się we wtorek, 2 grudnia o godz. 11.00 w Filharmonii Śląskiej w Katowicach, przy ulicy Sokolskiej 2.

W Wyższym Urzędzie Górniczym wskazują, że Barbórka - oprócz wielu swoich znaczeń, tradycji i obyczajów - jest właśnie świętem przynależności do górniczej branży i dumy zawodowej.
Jak informuje Jolanta Talarczyk, rzecznik WUG-u, nadzór górniczy na barbórkowej uroczystości spotyka się we wtorek, 2 grudnia o godz. 11.00 w Filharmonii Śląskiej w Katowicach, przy ulicy Sokolskiej 2.

Wśród gości będą przedstawiciele władz państwowych, duchowieństwa, wojska, instytucji współpracujących z WUG oraz delegacje zakładów górniczych z całej Polski wydobywających różnorodne kopaliny (węgiel kamienny i brunatny, gaz ziemny, ropę, rudy miedzi, kruszywa, sól, siarkę).

Zgodnie z 92-letnią tradycją, barbórkowe spotkania pracownicy nadzoru górniczego rozpoczną wspólną modlitwą. Msza św. w Kościele Piotra i Pawła w Katowicach, przy ul. Mikołowskiej, odbędzie się 2 grudnia br. o godz. 9.00.

Po nabożeństwie, w Filharmonii Śląskiej odbędzie się uroczyste spotkanie, podczas którego 26 pracowników nadzoru górniczego uhonorowanych zostanie odznaczeniami państwowymi i 20 resortowymi.
Po raz pierwszy w historii wręczone zostaną nowo ustanowione wyróżnienia za wybitne zasługi dla bezpieczeństwa pracy w górnictwie, przyznawane przez prezesa WUG, a także przez działającą przy WUG Fundację Bezpieczne Górnictwo im. prof. W. Cybulskiego.

Po raz pierwszy w historii górnictwa Prezes WUG, na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 15 października 2013 roku w sprawie ustanowienia Odznaki Honorowej Zasłużonego dla Bezpieczeństwa w Górnictwie, w uznaniu szczególnych zasług dla poprawy bezpieczeństwa w górnictwie, zwłaszcza w zakresie projektowania, wprowadzania i popularyzowania nowych rozwiązań technicznych oraz prac badawczych, wyróżnił w tym roku siedem osób.

Pięć z nich uhonorowanych zostanie podczas wtorkowej uroczystości WUG, a dwie otrzymają wyróżnienie podczas Barbórki ich pracodawcy.

Jak informuje Jolanta Talarczyk, Fundacja Bezpieczne Górnictwo im. prof. Wacława Cybulskiego po raz pierwszy postanowiła przyznać szczególne wyróżnienie zasłużonym dla bezpieczeństwa i higieny pracy w polskim górnictwie. Statuetkę Św. Barbary, patronki górników, otrzymają dwie osoby.

Po raz drugi podczas barbórkowej uroczystości ogłoszone będą wyniki ogólnopolskiego konkursu pt. Z innowacją bezpieczniej w górnictwie.
Tegorocznym jego tematem przewodnim było zwalczanie zapylenia oraz zagrożenia wybuchem pyłu węglowego.

Kapituła konkursu, pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Cybulskiego, wyłoniła dwóch laureatów. Do konkursu można było zgłaszać projekty innowacyjne, zrealizowane w latach 2012-2013, służące poprawie bezpieczeństwa i warunków pracy w górnictwie oraz dotyczące nowych rozwiązań technicznych lub organizacyjnych w tym zakresie.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP