PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Negocjacje w KW z wynikami audytu w tle

Autor: WNP.PL (Jerzy Dudała)
21-03-2016 09:32
Negocjacje w KW z wynikami audytu w tle

Siedziba zarządu Kompanii Węglowej w Katowicach.

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Związkowcy z Kompanii Węglowej zaznaczają, że wyniki przeprowadzonego w niecały miesiąc audytu pokazały ogromne nieprawidłowości i trwonienie pieniędzy w spółce. Ich zdaniem to silny argument za tym, że grzebanie w górniczych kieszeniach nie jest sposobem na poprawę kondycji KW.

Diabeł tkwi w szczegółach
W poniedziałek 14 marca ponad trzy godziny trwało spotkanie zarządu Kompanii Węglowej ze związkami. Zarząd zaznaczył, że przekazał stronie społecznej biznesplan Polskiej Grupy Górniczej, która ma przejąć kopalnie Kompanii.

Kolejne spotkanie miało się odbyć się 21 marca. Ostatecznie jednak odbędzie się we wtorek 22 marca, o godzinie 10 rano.

Negocjacje odbywają się w ramach wszczętego przez związki sporu zbiorowego. Związkowcy chcą, żeby średnie miesięczne wynagrodzenia w Kompanii w 2016 roku nie były niższe niż w roku 2015.

Związkowcy liczą na więcej szczegółów, przypominają, że już mniej więcej wiadomo, które firmy zaangażują się w Polską Grupę Górniczą.

Trzy spółki mające się zaangażować w PGG wystosowały w tej sprawie komunikaty.

Jak wynika z komunikatów, spółki Energa, PGNiG Termika i PGE złożyły 15 marca niewiążące oferty warunkowe dotyczące zaangażowania kapitałowego w Polską Grupę Górniczą.

Firmy wyraziły przy tym wolę przystąpienia do negocjacji w tej sprawie. Wartość możliwego zaangażowania trzech spółek sięga w sumie 1,5 mld zł. Oferta PGNiG Termiki opiewa na maksymalnie 400 mln zł, złożona przez PGE na kwotę do 500 mln zł, natomiast Energi do 600 mln zł.

- Komunikaty, komunikatami, jednak dopóki nowa spółka formalnie nie powstanie, to nie można mówić o tym, że coś definitywnie zostało rozstrzygnięte - zaznaczył w rozmowie z portalem wnp.pl Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80.

Ministerstwo Energii wskazywało wcześniej, że PGG ma powstać w maju. Najdalej do połowy roku do Polskiej Grupy Górniczej mają trafić aktywa Kompanii Węglowej.

Spółki PGNiG Termika, PGE i Energa podały, że złożyły niewiążące oferty wstępne objęcia nowo utworzonych udziałów w podwyższonym kapitale PGG przy założeniu spełnienia szeregu wymogów.

Oferenci wymienili wśród warunków między innymi pozyskanie przez Polską Grupę Górniczą nowych inwestorów pozwalających na dokapitalizowanie spółki w wysokości co najmniej 1,5 mld zł oraz konieczność wdrożenia w PGG działań restrukturyzacyjnych,  gwarantujących rentowność działalności i płynności dla wszystkich jednostek w ramach spółki. Energa i PGE wymagają w tym kontekście odpowiednich porozumień ze stroną społeczną.

Spółki zastrzegły również, że biznesplan PGG musi zostać przygotowany w oparciu o możliwe do realizacji założenia gwarantujące brak konieczności dalszego dokapitalizowania lub pozyskiwania przez spółkę dodatkowego finansowania dłużnego. PGE i Energa nie przewidują możliwości dalszego dofinansowania Polskiej Grupy Górniczej w perspektywie bliższej niż 2026 rok.

KOMENTARZE (12)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


50 698 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP