Naukowcy zbadają, jak skuteczniej odprowadzać metan z kopalń

Naukowcy zbadają, jak skuteczniej odprowadzać metan z kopalń
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Naukowcy zbadają, na ile możliwe jest odprowadzenie metanu ze złóż węgla jeszcze zanim rozpocznie się ich eksploatacja. Zastanowią się też, jak pozyskać metan z powietrza wentylacyjnego kopalń. W obydwu projektach badawczych chce uczestniczyć Kompania Węglowa.

W ubiegłym roku podczas robót wydobywczych prowadzonych przez tą największą górniczą spółkę wydzieliło się ok. 355 mln m sześc. metanu. Niespełna trzecia część została ujęta w specjalne instalacje odmetanowania, a blisko 70 proc. trafiło do atmosfery wraz z powietrzem wentylacyjnym kopalń.

Stężenie metanu w kopalnianym powietrzu jest bardzo niskie, dlatego odseparowanie i ujęcie tego gazu jest trudne. Badania prowadzone w Instytucie Inżynierii Chemicznej Polskiej Akademii Nauk potwierdziły jednak, że problem można skutecznie rozwiązać.

Dotychczas doświadczenia w tym zakresie prowadzono na niewielkiej, demonstracyjno-badawczej instalacji termicznego rewersyjnego spalania. Teraz badania mają być prowadzone w większej skali i w rzeczywistych warunkach górniczych. W tym celu Kompania i instytut PAN powołały konsorcjum naukowo-przemysłowe, które zajmie się realizacją tego projektu.

"Celem konsorcjum jest wybudowanie instalacji pilotowo-badawczej, spalającej metan zawarty w powietrzu wentylacyjnym szybu wydechowego w wybranej kopalni Kompanii Węglowej oraz przeprowadzenie badań z wykorzystaniem tej instalacji" - powiedział PAP Jan Czypionka z biura prasowego firmy.

Wstępnie przyjęto, że instalacja będzie pracować na przepływach powietrza wentylacyjnego ok. 420 m sześc. na minutę, co powinno pozwolić na zebranie informacji i zdobycie doświadczeń do budowy przyszłej instalacji wykorzystującej w pełnej skali metan zawarty w powietrzu wentylacyjnym szybów wentylacyjnych Kompanii.

Ujmowany w kopalniach metan może być wykorzystywany do produkcji prądu, ciepła i chłodu do klimatyzowania wyrobisk. Agregaty prądotwórcze napędzane silnikami spalinowymi na gaz z odmetanowania pracują obecnie w czterech kopalniach Kompanii, a w trzech kolejnych są w fazie przygotowań. Łączna moc uruchomionych już instalacji to 5 megawatów.

Gdyby udało się wykorzystać do produkcji energii również tę część metanu, która dziś wraz z powietrzem wentylacyjnym trafia do atmosfery, kopalnie zaoszczędziłyby na zakupach prądu i ciepła oraz zyskałoby środowisko, bo metan jest gazem 21-krotnie bardziej wpływającym na efekt cieplarniany od dwutlenku węgla. Poprawiłoby się także bezpieczeństwo pracy w kopalniach.

Właśnie wzmocnieniu bezpieczeństwa służy inny projekt badawczy, który do 2014 r. może być zrealizowany w Kompanii Węglowej. Wraz z naukowcami z Państwowego Instytutu Geologicznego i śląskiego oddziału Państwowego Instytutu Badawczego Kompania chciałaby zbadać możliwości przedeksploatacyjnego odmetanowania pokładów węgla otworami powierzchniowymi.

Chodzi o ustalenie, na ile skutecznie można odprowadzić metan z wyrobisk bezpośrednio na powierzchnię jeszcze przed rozpoczęciem eksploatacji danego pokładu węgla. W tym celu ma być wykonany sięgający nawet kilometra w głąb ziemi odwiert, a później dwa otwory poziome w wybranym pokładzie węgla, o długości od 600 do 800 m każdy. W jednym z nich wykonane będzie tzw. szczelinowanie hydrauliczne, aby sprawdzić jak takie działanie wpływa na skuteczność odmetanowania.

Projekt będzie sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Czypionka zapowiedział, że lokalizacja odwiertów badawczych powinna być znana przed końcem wakacji. Najbardziej prawdopodobne miejsce przeprowadzenia tych doświadczeń to złoża należącej do Kompanii kopalni Sośnica w Gliwicach - części kopalni Sośnica-Makoszowy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Naukowcy zbadają, jak skuteczniej odprowadzać metan z kopalń

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!