XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Naukowcy z Polski i USA będą współpracować w zakresie czystych technologii węglowych

Naukowcy z Polski i USA będą współpracować w zakresie czystych technologii węglowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Podpisane w Katowicach memorandum dotyczy współpracy pomiędzy Głównym Instytutem Górnictwa, Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla oraz Narodowym Laboratorium Technologii Energetycznych Departamentu Energii USA.

To jedyna taka umowa podpisana przez tę amerykańską instytucję w Polsce.

- Stany Zjednoczone realizują projekty w zakresie czystych technologii węglowych od blisko 20 lat, prowadzą też zaawansowane badania dotyczące nowych rodzajów paliw. Dopuszczenie nas do współpracy w tym obszarze to duże osiągnięcie - ocenił dyrektor GIG, prof. Józef Dubiński.

Jak mówił, obydwa śląskie instytuty, które należą do krajowych liderów w badaniach w tej dziedzinie, czynią starania, aby Śląsk stał się europejskim centrum badań i wdrożeń w zakresie czystych technologii węglowych. Współpraca z amerykańskim laboratorium ma w tym pomóc. Pierwsze wspólne działania mają być określone w październiku.

W memorandum napisano, że celem umowy są wspólne działania zmierzające do doskonalenia technicznych, środowiskowych oraz ekonomicznych aspektów technologii paliw kopalnych. Szczególnie dotyczy to gazyfikacji węgla (także podziemnej), nowoczesnych technologii zagospodarowania dwutlenku węgla, jego składowania oraz współspalania węgla z innymi paliwami, a także produkcji z niego paliw płynnych.

Narodowe Laboratorium Technologii Energetycznych (The National Energy Technology Laboratory - NETL) jest jednostką państwową, zarządzaną przez Departament Energii USA, której podstawowym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Stanom Zjednoczonym.

NETL wprowadza w życie zaawansowane programy badawczo-rozwojowe, których celem jest produkcja "czystej energii" przy wykorzystaniu paliw kopalnych. Choć USA nie ratyfikowały protokołu z Kioto, jednym z priorytetów narodowego laboratorium jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla.

Szacuje się, że związana z działalnością człowieka emisja dwutlenku węgla wzrosła w ciągu minionych dwóch wieków do ponad 33 mld ton. US Energy Information Administration przewiduje, że jeżeli nie zostaną podjęte odpowiednie działania, do 2030 r. tylko USA będą emitować o 33 proc. CO2 więcej niż w 2005 r.

Aby ograniczyć emisję, do 2012 roku NETL zakłada przygotowanie portfela bezpiecznych i opłacalnych na skalę handlową technologii wychwytywania, składowania i ograniczania emisji dwutlenku węgla. W Europie w tym czasie mają działać już demonstracyjne elektrownie, nieemitujące dwutlenku węgla.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Naukowcy z Polski i USA będą współpracować w zakresie czystych technologii węglowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!